Loni se pro změnu dodavatele zemního plynu rozhodlo 350 tisíc odběratelů

Loni se pro změnu dodavatele zemního plynu rozhodlo 350 tisíc odběratelů
ilustrační foto

Pro rok 2013 nejsou ceny pro odběratele zemního plynu nijak příznivé. Domácnosti budou muset opět hlouběji sáhnout do svých kapes na poplatky za energie.

Jak uvádí nezávislý server srovnejenergie.cz, dochází k celkovému zdražení o 1 – 4% oproti stejnému období loňského roku. Toto zvýšení ceny plynu je způsobeno změnou DPH o 1%, a dále pak zdražením regulovaných složek ceny za plyn. Regulovaná složka tvoří asi čtvrtinu z celkových nákladů na plyn. Její výši určuje pro kalendářní rok Energetický regulační úřad. Tato část ceny plynu od 1. ledna 2013 zdražovala ve všech regionech. Nejvíce to bylo v Praze až o 11% a nejméně v Jihočeském kraji o 1%. V ostatních regionech průměrně o 2 až 3 procenta.

Domácnosti mohou ušetřit až čtvrtinu celkových nákladů na vytápění a ohřev vody změnou dodavatele plynu. Loni se tak rozhodlo až 350 tisíc odběratelů. V Česku vzrostla za poslední roky velká konkurence alternativních dodavatelů energií a nikdo z obchodníků nechce promítnout zdražení do konečných cen. Změna ceny může totiž pro dodavatele znamenat, ukončení kontraktu ze strany odběratele. Momentální situace tak vytváří velký tlak na snižování marží obchodníků.

(red)

zdroj: www.srovnejenergie.cz

Poslat nový komentář