Za parkování v centru si připlatíme. Kdy, zatím není jasné.

Za parkování v centru si připlatíme. Kdy, zatím není jasné.
ilustrační foto

Rada města Prostějova projednávala návrh úprav cen parkovného v zóně placeného parkování a provozní hodiny parkovacích automatů. Návrh byl předložen v souvislosti s probíhajícím otevřeným nadlimitním zadávacím řízením veřejné zakázky na službu „Správce parkovacího systému.“

Projednávání předcházela rozsáhlá odborná studie, která zanalyzovala počty parkovacích míst na rezidentní, abonentní a placená stání v centru města. Cílem je zavést jednoduchý, přehledný a fungující systém parkování v centru města s důrazem na zajištění potřeb parkování rezidentů (místních bydlících), vytvoření možnosti abonentního stání (pro podnikatele a firmy) a všechna zbývající stání nabídnout návštěvníkům centra ve formě placených stání.

Ceny krátkodobého parkovného i v budoucnu zůstanou na stejné úrovni, tedy 10 Kč za hodinu. Pouze u parkovišť na náměstích E. Husserla a Hlaváčkově platí cena 10 Kč pouze za první hodinu, za každou další bude činit 20 Kč. Důvodem je motivace řidičů ke kratší době parkování na nejfrekventovanějších místech v centru a uvolnění nejžádanějších parkovacích míst, aby tam jedno auto nestálo celý den.

Provozní doba parkovacích automatů zůstane nezměněna, ve všední dny od 9.00 do 18.00 hodin, v sobotu od 9.00 do 12.00 hodin. Pokud parkoviště využívají občané k parkování přes noc, mají dostatek času na odjezd.

Nově budou zavedeny rezidenční a abonentní karty. Systém dlouhodobého parkování nyní funguje tak, že odbor dopravy vydává povolení k parkování pro rezidenty v ceně 1.000 Kč/rok a pro abonenty v ceně 5.000 Kč/rok bez možnosti vydání povolení pro druhé a další vozidlo. Cena první karty pro rezidenty bude 1.500 Kč/rok, druhá a každá další pak za 3.000 Kč/rok. Abonentní karta bude stát 5.000 Kč/rok, druhá a další pak 10.000 Kč/rok. Ceny abonentních karet vstoupí v platnost až dnem uzavření smlouvy s novým správcem parkovacího systému na základě ukončeného výběrového řízení. 

Podle 1. náměstka primátora město může zavedením placeného parkování v centru vydělat z parkomatů maximálně 4,5 milionu korun. Reálně však počítá se sumou mezi 2,5 - 3 miliony. Kdy bude nový systém parkování zaveden zatím není jasné. "Záleží na průběhu výběrového řízení, někdo se může odvolat, některé věci se upravovaly, proto termín v tuto chvíli není jasný. Uzávěrka výběrového řízení je 26. února a zatím se odpovídalo na dotazy dvou firem," dodal Pospíšil. Odhadovaná cena zakázky na správce parkovacího systému je 5 milionů korun.

(red)

Poslat nový komentář