Rakovina prsu loni postihla přes sedm desítek prostějovských žen

Rakovina prsu loni postihla přes sedm desítek prostějovských žen
ilustrační foto

Průměrně sedm žen u nás každý den zemře na rakovinu prsu. Převážná většina z nich stále kvůli tomu, že se na nádor přijde pozdě. Přitom mají ženy nad 45 let věku možnost nechat si prsa jednou za dva roky zdarma vyšetřit na mamografu. V prostějovském regionu je jediným pracovištěm, kde se mohou ženy zdarma preventivně vyšetřit, screeningové mamografické centrum prostějovské nemocnice. V uplynulém roce si zde smutnou zprávu o diagnostice rakoviny prsu vyslechlo 71 žen, což je o deset žen víc než v roce 2011. U většiny z nich byl nádor objeven včas, ženy proto mají vysokou šanci na uzdravení.

Podle dostupných statistik využívá v Česku možnosti prevence v podobě mamografického vyšetření jen 54 procent žen. Druhá polovina žen na toto vyšetření vůbec nechodí. V prostějovském regionu je jediným akreditovaným pracovištěm Screeningové mamografické centrum prostějovské nemocnice. Smutnou zprávu o diagnostice rakoviny prsu si zde přitom v uplynulém roce vyslechlo víc než sedm desítek žen. To je o deset žen více než v roce 2011. Počet žen s rakovinou prsu se však zvyšuje díky cílenému vyhledávání v bezpříznakové populaci. „Léčba je však v dnešní době velmi úspěšná, takže zatímco v devadesátých letech minulého století tomuto onemocnění podlehla každá druhá žena, dnes je úmrtnost na rakovinu prsu asi 30 procent,“ říká vedoucí lékařka prostějovského screeningového mamografického centra MUDr. Lucie Krpcová.

Skutečnost, že u nás existuje poměrně vysoké procento žen, které prevenci podceňují, potvrzuje i vedoucí lékařka Lucie Krpcová. „Přestože mamografické vyšetření zachránilo tisíce životů, stále zde existuje spousta žen, které mají strach, že se něco při mamografii najde a na vyšetření nejdou,“ vysvětluje vedoucí lékařka s tím, že tento přístup snižuje v případě zjištění rakoviny prsu šance na uzdravení. Největší naději mají totiž ty ženy, u kterých je diagnóza stanovena včas. „Zachytíme-li rakovinu prsu ještě před objevením klinických příznaků, šance na úplné uzdravení je veliká. V sedmdesáti procentech případů dokáže mamografické vyšetření odhalit rakovinu už v časném stádiu,“ dodává optimisticky.

Prostějovská nemocnice se zařadila do sítě mamografických center už v roce 2008. „Jsme jediným akreditovaným pracovištěm v Prostějově. Své služby nabízíme všem ženám, které nechtějí utrácet peníze za vyšetření, na které mají ze zákona nárok. Kromě vstřícnosti a erudovaného personálu nabízíme našim pacientkám také krátké čekací lhůty, které se pohybují okolo …..týdnů,“ netají se MUDr. Krpcová.

Ženy se mohou k vyšetření v centru nemocnice objednat osobně, telefonicky na čísle 582 315 302 nebo přes internet - na webových stránkách nemocnice je odkaz na elektronický formulář na adrese: http://mamograficky-screening.nempv.cz/

(red)

Poslat nový komentář