Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál

Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podpora Miloše Zemana nad 70 procent
Další fotky: 
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál
Podrobná analýza voleb na Prostějovsku: Zeman lépe mobilizoval, proto drtivě vyhrál

Výsledky prezidentských voleb na Prostějovsku v základních konturách jsme vám přinesli v článku včera. Nyní se podívejme na rozhodování více než 52 tisíc voličů na Prostějovsku z bližšího pohledu.

Řekli jsme si, že Zeman vyhrál nejen v celém okresu, ale jeho dominanci podtrhlo i vítězství ve všech obcích okresu, s výjimkou jedné. V Hačkách byl poměr vyrovnaný. Podívejme se však blíže, jaká byla struktura Zemanovy podpory, resp., v jakých obcích dostal nejvíce hlasů a jak tyto obce volily v prvním kole. Následně zjistíme čí podporu (pravděpodobně) získal. V závěru se pak podíváme i na vliv změny volební účasti na podporu obou kandidátů.

Přesuny hlasů mezi 1. a 2. kolem

Podíváme-li se na mapu volební podpory Miloše Zemana ve druhém kole a mapy všech kandidátů z kola prvního, zjistíme několik nesporných faktů. Miloši Zemanovi se podařilo přilákat drtivou většinu voličů Jiřího Dienstbiera. Zvláště zřejmé je to v oblastech na severu okresu kolem obcí Šubířov, Skřípov, Kladky, Horní Štěpánov a Brodek u Konice, kde měl Miloš Zeman v prvním kole proměnlivou podporu, ve druhém však právě tyto oblasti patřily k něm, v nichž získal více než 70 procent hlasů. Dále je tato souvislost zřejmá ve středu okresu v pásu obcí Vícov, Zdětín, Bílovice-Lutotín, Lešany, Hluchov a Stařechovice, když zejména v první a poslední zmíněné obci před čtrnácti dny Zeman příliš nebodoval, nyní však patřily k základním pilířům jeho úspěchu. Výrazně pak k přelivu hlasů mezi oběma levicovými kandidáty došlo také na jihu kolem Klenovic na Hané, Čelčic a Obědkovic, a to takřka ukázkově.

Před druhým kolem se také hodně mluvilo o voličích Jana Fischera, že právě oni budou jazýčkem na vahách, kdo nakonec získá prezidentský úřad. Je třeba říci, že na Prostějovsku to platilo jen částečně. Potvrdilo se to částečně v okrscích na severu (Rakůvka, Raková), částečně na jihu (pás od Ondratic, přes Brodek u Prostějova, Hradčany-Kobeřice, Dobromilice, a pak bez Pivína v Tvorovicích) a východě a jihovýchode od Prostějova (Kralice na Hané, Bedihošť, Hrubčice, Ivaň). Výměna voličů mezi Janem Fischerem a Milošem Zemanem pak naopak nezafungovala v pásu obcí na sever a severozápad od Prostějova (Alojzov, Mostkovice, Smržice), v Pivíně a na sever od něj (Vřesovice, Skalka), v Protivanově a na severu okresu okolo Laškova či Ochoze.

Neznámi pak byli i voliči Jany Bobošíkové a především Vladimíra Franze. Voliči potetovaného profesora volili Miloše Zemana ve druhém kole hlavně v pásu Bílovice-Lutotín, Zdětín, Hluchov (bez Přemyslovic), Budětsko, Raková, Rakůvka a Bohuslavice, a dále pak na území Horního Štěpánova a Brodku u Konice. Přeliv naopak nenastal v podobných oblastech, jako v případě Jana Fischera, tedy na sever od Prostějova (Smržice, Kostelec, Olšany, Plumlov) a na stejnou světovou stranu od Pivína směrem k okresnímu městu. Podpora Jany Bobošíkové se pak k Miloši Zemanovi přelila poměrně významně, protože hlavní území podpory radikální kandidátky volilo ve druhém kole Zemana jak na jih od Protivanova (Niva, Drahany, Bousín), tak na severu a severovýchodě od Kostelce (Hluchov, Stařechovice) i jihu okresu v Tištíně či Vrchoslavicích. Dobře je tato závislost vidět také v Prostějovičkách a v Šubířově, které však byly silnými místy i pro Jiřího Dienstbiera.

Směrem od Táni Fischerové „přeskočili“ k Zemanovi voliči v levicových obvodech, podporující ve větší míře Jiřího Dienstbiera (Koválovice-Osíčany, Pavlovice u Kojetína, na severu Skřípov), Janu Bobošíkovou (Niva) či Jana Fischera (Hradčany-Kobeřice, Dobromilice, na východě Kralice na Hané, Hrubčice a Ivaň).

Dvěma kandidáty, kteří naopak ve druhém kole podpořili Karla Schwarzenberga, byli Přemysl Sobotka a Zuzana Roithová. Drželi se doporučení svých favoritů i jejich voliči na Prostějovsku? Podporovatelé lidovecké kandidátky doporučení své lídryně splnili takřka jednomyslně. Obce na severu (Protivanov, Stínava, Suchdol, Lipová, Konice, Dzbel, Ochoz, Polomí, Hačky i Laškov) patřily mezi silná území Zuzany Roithové v prvním kole i Karla Schwarzenberga v kole druhém. Stejně tak to platilo na druhém nejsilnějším území Zuzany Roithové v první kole, v Pivíně a na sever od něj ve Vřesovicích. Výjimečně, zejména na jihu, pak někdejší opory kandidátky KDU-ČSL podpořily Miloše Zemana (Koválovice-Osíčany, Vrchoslavice, Srbce). Obce podporující Přemysla Sobotku pak ve větší míře podpořily také Karla Schwarzenberga (výjimku tvořily například Hrubčice, kde byl však zřejmě vliv voličů Jana Fischera, či Bousín a Rozstání, kde zas došlo spíše k přesunu voličů Jany Bobošíkové, resp. Jiřího Dienstbiera).

Vliv změny volební účasti na podporu obou kandidátů

Kromě přesunů nás však zajímal vliv volební účasti na podporu jednotlivých kandidátů, resp., zda zvýšení či snížení účasti nějak souviselo s podporou jednoho z dvojice Schwarzenberg – Zeman. Výsledek zní, že jednoznačně. Volební účast ve druhém kole vzrostla oproti prvnímu ve dvaceti obcích a s výjimkou jedné (Konice) ve všech získal Miloš Zeman nadprůměrnou podporu, a bez Ludmírova také více než 70 procent. S výjimkou Konice, Brodku u Prostějova a Němčic nad Hanou šlo o obce s méně než pěti sty odevzdanými hlasy, což tuto souvislost podporuje. Miloš Zeman totiž bodoval především právě v tomto typu obcí, a to zejména ve druhém kole. Pokud srovnáme mapu zvýšení volební účasti s jednotlivými podporami kandidátů v 1. kole (ty viz v článku zde), zjistíme, že k ní došlo především v obvodech se silnou podporou Jiřího Dienstbiera, částečně také Vladimíra Franze (Raková, Rakůvka, Ludmírov) a Jany Bobošíkové (Niva, Vrchoslavice a souvislé území obcí na severu). Pokud jde o největší poklesy volební účasti, tak ty jsou trochu paradoxně vidět především v okrscích, které v prvním kole volily Karla Schwarzenberga a také Přemysla Sobotku. Jinými slovy, Karlu Schwarzenbergovi se voliče nepodařilo mobilizovat tak jako Miloši Zemanovi, proto nakonec odešel z boje o Hrad poražen.

Zbyněk Klíč

Poslat nový komentář