M.Macek: O nedostatku opravdových osobností

M.Macek: O nedostatku opravdových osobností
ilustrační foto

Jak jinak než prezidentské volbě se mohl věnovat ve své pondělní glose Miroslav Macek. Pozastavuje se nad chováním příznivců jednotlivých kandidátů, nad vyjádřením Věry Čáslavské či komentářem Petrušky Šustrové. Začtěte se...

Jací opravdu byli a jsou, se ukazuje při projevech sympatizantů poraženého prezidentského kandidáta. Opravdu se projevují jako tolerantní demokraté a vzdělanci?

Zatím se to - s přihlédnutím ke komentářům v mediích a k debatám na sociálních sítích - opravdu tak nejeví. Spíše lze pozorovat skuhrání ukřivděných chlapečků, kteří se navzájem dlouho ujišťovali jak jsou skvělí, silní a báječní, než přišli kluci z vedlejší vesnice a nabančili jim. A tak se alespoň navzájem utěšují, že kdyby se bojovalo podle jejich pravidel a na jejich humnech, byli by skvělí a vyhráli by. A navíc, co je to za vítězství, když ti hoši od vedle mluví jiným dialektem, vrtají se v nose a neumějí se tak svěle plácat po zádech jako oni? A ani ti burani z okolních vesnic jim nepřišli na pomoc!

Opravdových osobností, kteří jsou nad věcí, je mezi nimi vidět velmi, velice, převelice poskrovnu! Ostatním se hroutí svět: ne ten skutečný, ale ten převážně v Praze vysněný a mediálními spanilými jízdami šířený. Obávám se ovšem, že se nevrátí do reality a nezačnou tedy každodenně politicky pracovat na alternativním „nezemanovském“ programu, aby s ním příště slavně vyhráli, ale s pravděpodobností hraničící s jistotou se ukřivděně pustí do tradičního českého okopávání nohou protivníka…

Mimochodem, je velice zvláštní, že Zdeněk Bakala, který léta žil v USA a jistě umí dobře anglicky, nezná slovo „overkilling“…nebo, že by je jen zapomněl vysvětlit svým novinářům?

Paměť gymnastky Věry Čáslavské má tu podivuhodnou vlastnost (v Česku velice rozšířenou), že začíná rokem 1968. Podle jejího posledního emotivního vyjádření byl Alexander Dubček, kterému darovala jednu ze svých olympijských medailí, přece představitelem „pražského jara“. Zajisté.

Ovšem také byl na počátku padesátých let, za doby nejhoršího komunistického teroru, krajským tajemníkem KSČ. A takovou funkci tehdy nemohla vykonávat malá svině.

Petruška Šustrová napsala v pátečních Lidovkách, že se česká společnost dosud nevypořádala s „vyhnáním sudetských Němců“. Nevím jak ona, ale já jsem se s poválečným odsunem a vyhnáním Němců zcela vypořádal a dokonce jsem již před drahnou dobou publikoval vlastní omluvu: „Omlouvám se všem dosud žijícím odsunutým a vyhnaným Němcům za to, co jim učinili naši rodiče, prarodiče a praprarodiče za to, co oni učinili našim rodičům, prarodičům a praprarodičům.“

Dodneška jsem se od žádného z nich nedočkal odpovědi…

Čtenář glos T. J. mi napsal: Vyrazil jsem v rámci doktorského studia na půlroční stáž do renomovaného belgického výzkumného institutu. A jakkoli jsem z členské země EU, nepobírám tu mzdu ani neplatí sociální pojištění, musím se nahlásit k pobytu delšímu tří měsíců. V notném seznamu dokumentů nakonec pečlivá úřednice odhalila, že mi jedno potvrzení chybí. Budu muset ještě dodat potvrzení o stipendiu, aby nehrozilo, že bych tu mohl žádat o sociální dávky. Potvrzení ze školy, které jsem si pro ten účel nechal velmi překvapenou paní před odjezdem udělat (zatím bylo potřeba jenom kdysi někam do Íránu) ale nestačí, jelikož je tam napsáno "scholarship will be granted" a ne "has been granted". Nakonec tam půjdu tedy ještě čtyřikrát: 1. dodat potvrzení o financování 2. podepsat, že souhlasím s tím, že v mi Bruseli přidělí residenční kartu 3. převzít residenční kartu za 14 Eur a aktivovat ji na jejich terminálu 4. a pak ji ještě taky budu muset vrátit. Než se tak stane, kartu budu muset mít pořád u sebe, občanka totiž nestačí. Taky v nejbližších dnech přijde na přepadovku místní policista, aby ověřil, že opravdu bydlím tam, kde jsem se nahlásil. Schengen je prostě zona volného pohybu osob a já po dnešku naprosto přesně vím, jak se skloňuje Brusel.

Opsáno třikrát z facebooku:

Hele demokrati, už je odvoleno, tak se vyspěte z kocoviny, přestaňte okolo sebe plivat a začněte dělat něco užitečnějšího, ne? Prosím chytřejši lidi než jsem já o radu. Když byl v úřadu Václav Klaus, neustále jsem slýchal něco o neškodném kladeči věnců, bez jakýchkoliv pravomocí. Jaké speciální síly má nový prezident, že od stejných lidí ted poslouchám ty nejčernější prognózy, kam že dovede naši zem? To nějak blbě položí věnec nebo jak?

Facebook není celý svět.

Převzato z viditelny-macek.cz, 28. ledna 2013

Poslat nový komentář