Opravy sídliště E.Beneše budou letos pokračovat. Víme kde.

Opravy sídliště E.Beneše budou letos pokračovat. Víme kde.
Sídliště E. Beneše v Prostějově (ilustrační obrázek)

Město zveřejnilo minulý týden zaměr letos pokračovat v regeneraci sídliště E.Beneše. Zjišťovali jsme tedy, co konkrétně tento závazek znamená a jak dlouho úpravy na sídlišti poblíž Olomoucké ulice ještě potrvají.

Regenerace sídliště E.Beneše je podle tiskové mluvčí magistrátu Jany Gáborové součástí dlouhodobé snahy města zlepšovat občanům pobyt na sídlištích. „Revitalizováno již bylo sídliště Hloučela, sídliště Svobody, sídliště Tylova a sídliště Dolní. Práce probíhají na sídlišti. E. Beneše a připravována je revitalizace sídliště Šárka,“ shrnula současný stav tisková mluvčí. Postup revitalizací je však závislý na mnoha okolnostech. „Revitalizace probíhá postupně. Výsledek je vždy závislý na množství prostředků, které je možné investovat, případně na objemu dotací, které se na revitalizaci podaří získat. Je tedy možno konstatovat, že i tam, kde byly mnohé úpravy provedeny, je stále co zlepšovat,“ uvedla Gáborová.

Největší současná pozornost je však věnována právě sídlišti E.Beneše. Na něm bylo vynaloženo již téměř 26 milionů korun a v letošním roce se počítá s dokončením revitalizace na jižní části mezi fotbalovým areálem a Domem služeb a na severní části severně od Střediska mládeže kopané. Severní a prostřední část sídliště, v místě někdejších Sborowitzových pozemků, je pak zahrnuta do plánu revitalizace na rok 2014. Průběh letošních úprav pak popsala blíže Jana Gáborová: „Jižní část sídliště mezi Střediskem mládežnického fotbalu a prodejnou Spáčil bude regenerována letos za cca 14 milionů korun, přičemž jsou podnikány kroky na získání dotace ve výši 4 miliony. Současně bude opraven živičný kryt od ulice Pod Kosířem po ulici Olomoucká (s výjimkou křižovatky s Olomouckou a parkoviště u domu služeb).“

Úpravy sídliště E.Beneše probíhají již od roku 2008. Nejprve bylo opraveno parkoviště u ZŠ E.Valenty, byl vyroben přístřešek na odpady a provedeny sadové úpravy, vše celkem za 1,8 milionu korun. Další, nejnáročnější část úprav, začala v roce 2009 a zahrnovala opravu komunikací a parkovacích ploch, rekonstrukci veřejného osvětlení, výstavbu cyklistických stezek a  opravy chodníků a zastávek MHD. Celková cena této části revitalizace dosáhla 13,4 milionů korun. Následně byla v roce 2010 provedena výroba a instalace přístřešků na kontejnery, v celkové hodnotě 3 milionů korun, a v roce 2011 rekonstrukce veřejného osvětlení a komunikací, mobiliáře a přístřešku na odpady v severovýchodní části sídliště za celkem 7,7 milionů korun. „Celková cena tak prozatím činí bezmála 26 milionů korun, přičemž takřka třetinu, konkrétně osm milionů, jsme zaplatili z dotací ministerstva pro místní rozvoj,“ dodala na závěr Jana Gáborová.

(zkl)

Poslat nový komentář