Pozor na padající sníh a led ze střech domů

Foto: HZS Olomoucký kraj
Foto: HZS Olomoucký kraj
Další fotky: 
Foto: HZS Olomoucký kraj
Foto: HZS Olomoucký kraj
Foto: HZS Olomoucký kraj

Meteorologové předpovídají na nejbližší dny oteplení. Po výrazném sněžení na střechách domů a objektů leží několikacentimetrová vrstva sněhu a odtáváním se vytvořily nebezpečné rampouchy. Romantický pohled na výtvory paní zimy, ale musí pryč. Odpadávají ze střech domů a jsou nebezpečné pro kolemjdoucí i majetek. Sníh a led zatěžuje střešní konstrukce, je tedy lepší odstraňovat nánosy průběžně.

Operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje zaznamenává v posledních dnech telefonáty týkající se pomoci při sundání padajících rampouchů, případně sněhu ze střech. S předpovídaným oteplením se začne sníh na střechách pohybovat a rampouchy uvolňovat. Na Prostějovsku profesionální hasiči HZS Olomouckého kraje odstraňovali v pondělí rampouchy ze Základní školy ve Smržicích, dnes na Masarykově náměstí v Konici sněhové převisy. Hasiči proto upozorňují majitele objektů a všechny občany, že za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob.

Profesionální hasiči sníh ze střech neodklízejí, je odpovědností majitelů, aby si na tuto službu včas objednali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby popř. představitele své obce. Profesionální hasiči jsou určeni k záchranné činnosti a zasahují pouze v případě, kdy jsou bezprostředně ohroženy životy, zdraví popř. majetek občanů. Hasiči také mohou pomoci v místech s větším pohybem osob (např. centra měst), na školách nebo zdravotnických zařízeních. Pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

(red)

Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Poslat nový komentář