Na R46 bude stodesítka nejdřív v létě, řada silnic v kraji však zrychlí

Na R46 bude stodesítka nejdřív v létě, řada silnic v kraji však zrychlí
Nové pojetí dálniční sítě podle ministerstva dopravy (zdroj: mdcr.cz)
Další fotky: 
Na R46 bude stodesítka nejdřív v létě, řada silnic v kraji však zrychlí

Vláda na svém včerejším zasedání projednala a schválila návrh Nového pojetí dálniční sítě. Mezi jeho hlavní opatření patří převedení několika stovek kilometrů rychlostních silnic do systému dálnic a zařazení řady úseků silnic první třídy do kategorie rychlostních silnic, na nichž bude povolena stodesetikilometrová rychlost. Pokud vše půjde podle předpokladů, změny by měly začít platit od začátku příštího roku.

Nový návrh se bude týkat i silnic v Olomouckém kraji. Nově se do kategorie dálnici zařadí silnice R35 v úseku mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou a Olomoucí a Křelovem, a také připravovaná R55 mezi Olomoucí a Přerovem. Stotřicítkou se bude jezdit také na dálničním přivaděči u Bělotína, kterým je D47 napojena na rychlostní silnici R48 od Českého Těšína. Zvýšení rychlosti, a to na 110 km/hod., se dotkne také obchvatu Postřelmova, který bude nově rychlostní silnicí.

Naopak přeřazení o stupeň níže do kategorie rychlostních komunikací by se mělo týkat R46 mezi Olomoucí a Vyškovem, kde se nyní jezdí pouze stokilometrovou rychlostí. Silnice totiž stále není podle ministerstva bezpečná na plnou dálniční rychlost. Ředitel olomoucké pobočky Ředtitelství silnic a dálnic Martin Smolka pak dlouhodobě upozorňuje, že silnice není projektovaná jako rychlostní  a jezdit by se po ní mělo maximálně stovkovou rychlostí.

Rychlost na R46 by se mohla zvýšit nejdřív od léta, do kdy budou na silnici probíhají rozsáhlé úpravy. Letos se budou týkat pětikilometrového úseku mezi Prostějovem a Olomoucí po Olšany a zhruba čtyřkilometrové části komunikace mezi Brodkem u Prostějova a Vranovicemi-Kelčicemi. Poté začnou úpravy na prostějovské estakádě, kde stavbaři položí takzvaný tichý pro snížení hluku.

Blíže o úpravách na R46 si přečtěte zde.

(zkl)

Poslat nový komentář