Hejtman Rozbořil obhajoval koalici s komunisty, opozici nepřesvědčil

Hejtman Rozbořil obhajoval koalici s komunisty, opozici nepřesvědčil
Kulatý večer ke spolupráci ČSSD s KSČM (zdroj: kr-olomoucky.cz)

V úterý 26. února se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci uskutečnil diskuzní podvečer na téma Vyrovnání se s minulostí - Postavení KSČM v politickém systému České republiky.

Účast v debatě přijali děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Tomáš Jarmara, ředitel Archivu Univerzity Palackého Pavel Urbášek, vedoucí katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého Jaroslav Miller, hejtman Jiří Rozbořil a poslanec za KSČM Alexander Černý. Kulatý stůl, který pomohlo zorganizovat občanské sdružení  Masarykova dělnická akademie, byl splněním slibu hejtmana Rozbořila signatářům petice Nechceme KSČM v čele krajských škol. Diskuze obsáhla jak historii působení komunistické strany, tak současnou pozici na republikové i krajské úrovni. Nevyhnula se diskuzi o současné krajské koalici, kterou hejtman Rozbořil  komentoval  jako jedinou možnou s ohledem na výsledky voleb a předvolební sliby sociální demokracie. Upozornil, že za hlasy pro komunisty lze vidět vyjádření nesouhlasu voličů s politikou současné vlády.  Zástupce KSČM poslanec Černý uvedl, že podle něj ČSSD neměla ani jinou možnost a vyzdvihl hladké sestavení programového prohlášení rady kraje. Podle hejtmana Rozbořila by tradice takových kulatých stolů na různá témata měla pokračovat i v budoucnu.

Slyšeli jsme více, než jsme chtěli, tvrdí lídryně opozice Markéta Záleská (ODS)

Informačně chudá, či spíše bohatá v jiných než očekávaných tématech, byla diskuse pro jediného opozičního lídra, který se diskuse zúčastnil, předsedkyně krajského zastupitelského klubu ODS Markéty Záleské. "Na to, že to měla být kritická diskuse o současném postavení KSČM ve společnosti, jsme se možná dozvěděli více, než jsme chtěli. Co nás čeká, už je patrné," naznačil Markéta Záleská s tím, že žádné vysvětlení rudo-oranžové koalice neslyšela. Zaujaly ji naopak některá kontroverzní vyjádření volebního lídra KSČM Alexandra Černého. "De facto si postěžoval, že lidou jsou dnes údajně perzekuováni za to, že chtějí být členy KSČM a že kvůli tomu i přišli o práci, čímž zřejmě chtěl přirovnat dnešní dobu k období před rokem 1989. To mi přišlo skutečně nemístné," uvedla Záleská. Poznamenala si pak i poslední věty Černého proslovu na konferenci ´Bylo období, kdy jsme nemohli nic ovlivnit. Jsem rád, že můžeme začít naplňovat některé naše představy. Čas pracuje pro nás.´ "Myslím, že to je pro všechny demokraty velké varování a memento," dodala na závěr Záleská.(zkl)

Komentáře

ČSSD je stejná lůza jako KSČ! Lídryně ODS s pomněkovýma očima nás opravdu,
ale opravdu nedojímala ani před volbami, které stejně "demokratická" ODS prosrala!

ČSSD je stejná lůza jako KSČ! Lídryně ODS s pomněkovýma očima nás opravdu,
ale opravdu nedojímala ani před volbami, které stejně "demokratická" ODS prosrala!

Poslat nový komentář