Senát zažaloval prezidenta. Jak to vidí prostějovští politici?

Senát zažaloval prezidenta. Jak to vidí prostějovští politici?
ilustrační foto

Poprvé v historii této země bude prezident čelit žalobě. Bude na Ústavním soudu, aby rozhodl, zda se prezident Václav Klas dopustil velezrady.

Podání žaloby schválilo v pondělí 4. března 2013 celkem 38 senátorů, třicet jich bylo proti. Jednou ze signatářek byla prostějovská senátorka za ČSSD Božena Sekaninová. „Osobně mi vadila hlavně amnestie, a to v oblasti hospodářské kriminality,“ řekla Prostějovským novinkám Božena Sekaninová v pondělí večer. Rozhodování, zda se pod žalobu podepsat pro ni prý těžké nebylo. „Já při své práci hodně mluvím s lidmi. Znám jejich problémy, jejich starosti. V případě amnestie mě velmi rozzlobila skutečnost, že jsou osvobozeni lidé, kteří vybudovali svou existenci na úkor druhých a léta se úspěšně vyhýbali soudním jednáním. A nikdo teď nepřemýšlí nad tím, že lidé, kteří byli okradeni, v podstatě přišli o možnost dosáhnout náhrady škody,“ doplnila Božena Sekaninová s tím, že námět pánů Kalouska a Schwarzenberga na případné odškodnění postižených ze státních prostředků pokládá za amorální.

Náměstkyni primátora města Prostějova Ivaně Hemerkové (ODS) se amnestie Václava Klause rovněž nelíbila. „S amnestií nesouhlasím, její rozsah se mi nelíbil hned od počátku. Jenže obvinění z velezrady se mi přece jen zdá trochu přitažené za vlasy. Vždy jsem respektovala Václava Klause jako prezidenta, i když jsem s ním někdy nesouhlasila. K amnestii však nemělo v žádném případě dojít. Podle mého názoru si tím Václav Klaus pokazil celou prezidentskou kariéru,“ řekla nám Ivana Hemerková.

„Četl jsem na internetu, že za amnestii Klaus dostal pěkných pár milionů. Ne, že bych věřil všemu, co se na internetu píše. Ale mezi náma – Klaus je příliš inteligentní na to, aby si neuvědomoval, co jeho amnestie způsobí,“ prohlásil pro Prostějovské novinky důchodce pan Pavel. „Osobně ho nemusím, ale obvinění z velezrady se mi zdá trochu přehnané... Navíc mi čím dál víc vadí obraz, který si vytváříme ve světě. Národ žaluje svého prezidenta za velezradu v době míru. A navíc - při jeho odchodu z funkce! Připadám si jako v banánové republice,“ dodal pan Pavel.

Prostějovské radní Miladě Sokolové se prezidentská amnestie rovněž nelíbí. „S žalobou za velezradu však nesouhlasím, podle mého názoru to není řešení. V tomto případě se ztotožňuji s názorem pana Zemana, že jsou jiné prostředky, jak amnestii napadnout,“ uvedla pro Prostějovské novinky Milada Sokolová.

Olga Katolická 

Poslat nový komentář