Ministerstvo podpoří zaměstnanost miliardami. "Na první krok je nepotřebuje," oponuje Sekaninová

Ministerstvo podpoří zaměstnanost miliardami. "Na první krok je nepotřebuje," oponuje Sekaninová
ilustrační foto

I když Prostějovsko na tom s nezaměstnaností  není z jednotlivých regionů Olomouckého kraje nejhůř, začíná  také u nás dělat problémy hlavně mladým lidem. Potvrzuje to i prostějovská senátorka Božena Sekaninová, se kterou jsem hovořila o sedmibodovém plánu na snížení nezaměstnanosti, s nímž nedávno přišla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová. S jednotlivými body podle senátorky nelze než souhlasit, jenže, jak je u nás obvyklé, má to háček.

Ministryně Müllerová navrhuje podporu mladých a absolventů, zaměstnání matek a dlouhodobě nezaměstnaných, zjednodušení podmínek pro firmy, které žádají o peníze z projektu určeného pro zachování pracovních míst, větší zaměření rekvalifikací na potřeby jednotlivých regionů, podporu nezaměstnaných, kteří začnou podnikat, dotace obcím a neziskovým organizacím na mzdy a lepší a kvalitnější poradenství. Na plán má ministryně práce a sociálních věcí vyhrazeno až 7 miliard korun.

Opozice návrh kritizuje. „Paní ministryně tvrdí, že má dost peněz na podporu vytváření nových pracovních míst. Jenže současné vládě se zatížením výroby, obchodu, podnikání i samotného zaměstnávání lidí nepřeberným množstvím změn předpisů, vyhlášek a různých nařízení včetně změn v daňových povinnostech podařilo vytvořit natolik nestabilní prostředí, že firmy nová pracovní místa prostě nevytvářejí. Malí podnikatelé, kteří mimochodem tvoří jednu čtvrtinu zaměstnavatelů v zemí, se mnohdy prostředkům aktivní politiky zaměstnanosti brání, protože je s nimi spojena obrovská  administrativní zátěž. Domnívám se, že na první a zásadní opatření bychom ani peníze nepotřebovali,“ říká Božena Sekaninová. Naproti tomu Müllerová tvrdí, že pomocí peněz od státu i Evropské unie se letos podaří vytvořit několik desítek tisíc nových pracovních míst. "Chceme se pokusit rozhýbat zájem firem o zaměstnávání lidí a také podpořit ty, kteří stojí o pracovní příležitost. Úřady práce aktivně informují firmy, jak mohou čerpat peníze na vytvoření pracovních míst," říká Ludmila Müllerová.Recepty opoziceA jak by nezaměstnanost řešila opozice, konkrétně prostějovská senátorka Sekaninová? „Daňové zvýhodnění  podnikatelů, kteří zaměstnají mladé lidi bez praxe – absolventy středních a vysokých škol. Daňově bych zvýhodnila také ty, co zaměstnají matky s dětmi i podnikatele, kteří dají práci lidem nad padesát let,“ nastínila svou představu prostějovská senátorka s tím, že do její kanceláře často chodí  mladí lidé, kterým bez praxe práci nikdo nedá. „Poprvé přijdou plni sebevědomí, po dvou měsících je nepoznávám. Psychicky je ničí, že nemají práci, že je nikdo nepotřebuje. Na druhé straně je tu nebezpečí, že jakmile si mladí lidé zvyknou na život bez práce, neosvojí si základní pracovní návyky a co z nich za pár let bude?“ ptá se senátorka, která  zároveň upozorňuje na další úskalí současné situace. „I když ministerstvo tvrdí, že má dostatek peněz na aktivní politiku nezaměstnanosti, ptám se – kdo ji bude provádět? Kdo ji bude zajišťovat a vyplácet peníze? Úřady práce, které k tomu byly původně zřízeny, jsou nyní zahlceny výplatou sociálních dávek. Systém správně nefunguje a úředníci nemají čas, možnost ani sílu se nějakou aktivní politikou zaměstnanosti zabývat. Bojím se, že je to opět vhodná půda pro různé vládní lobby, které budou chtít agendu předat do rukou soukromých společností, což je podle mého názoru špatná cesta,“ dodává Božena Sekaninová.

Uvidíme tedy, čí názor bude nakonec ten správný.(ok, zkl)

Poslat nový komentář