Co týden dal (15. - 21. dubna)

Co týden dal (15. - 21. dubna)
ilustrační foto

V Česku je málo školek. Letos se do těchto zařízení pro předškoláky nedostalo 59 tisíc dětí.   Situace nahrává podnikavcům, kteří hlavně ve velkých městech otevírají soukromé mateřinky za nekřesťanské peníze. Pomoci by  údajně mohly tzv. Dětské skupiny, které by zabezpečovaly předškolní výchovu dětí v rámci firem, v nichž pracují rodiče, ale i pod hlavičkou různých institucí či obcí. První podobná skupina už úspěšně funguje – hádejte kde? Ano, uhodli jste – na ministerstvu práce a sociálních věcí... Inu, kde jinde...

Na profesionální pomoc je možná lépe se nespoléhat. Přesvědčil se o tom jeden řidič, který lehce popil, a tak se rozhodl využít služeb tzv. modrého anděla. Když ale policisté vozidlo zastavili, zjistili, že taxíkář, kterého si řidič zavolal na pomoc, je skoro na mol. Naměřili mu 2,5 promile!

V Česku stoupá daňová kriminalita. Zatímco v roce 2009 policie řešila 574 případů krácení daně, loni to bylo už 916 případů. Ministerstvo spravedlnosti chce tresty za daňové delikty zvýšit – podle novely trestního zákona, který ve středu schválila vláda, by pachateli, jež způsobil škodu nejméně půl milionu korun, hrozilo místo současných osmi hned 10 let vězení. U škody dosahující částky 5 milionů návrh zvyšuje trestní sazbu z deseti na 12 let.

Trojice českých turistů zachránila v pátek u pobřeží jižního Norska neměckého rybáře před utonutím. Jeho člun se dostal do proudu a převrhl se. Českým turistům se podařilo vytáhnout muže z vody a přivolat pomoc. Další dva rybáři však utonuli.

Čeští babtisté, k nimž se u nás hlásí asi 3 000 lidí, s konečnou platností na svém sjezdu v Chebu odmítli církevní restituci. Podle státu měla tato církev nárok na 227 milionů korun, delegáti sjezdu však prohlásili, že částka je příliš vysoká. Babtisté navíc nevnímají, že by se jim v souvislosti s majetkem, staly nějaké výrazné křivdy. Škoda, že podobných církevních sdružení u nás není víc...

Papež František v praxi ukazuje, jak bude církev šetřit – zrušil tradiční odměny, které byly spojené s volbou nové hlavy církve. Opatření se dotkne asi 4 000 lidí -  zahradníků, úředníků, uklízečů apod. Po volbě Benedikta XVI. V roce 2005 byl vatikánským zaměstnancům vyplacen jednorázový bonus 1 500 eur. Vatikán se jako celá Itálie potýká s ekonomickými problémy. Deficit hospodaření v roce 2011 dosáhl 15 milionů eur, což je v přepočtu asi 387 milionů korun.

Policie obvinila bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka ze zneužití  pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Podle vyšetřovatelů měl protiprávně rozhodnout o převedení letecké záchranné služky na dvě soukromé firmy. Státu tím vznikla škoda téměř tři čtvrtě miliardy korun, protože jim dnes platí podle smlouvy  za letovou hodinu přes 130 tisíc korun. Soukromí provozovatelé letecké záchranky se samozřejmě brání, jenže pochyby vzbuzuje nejen délka smlouvy, která má platnost až do roku 2016, ale i skutečnost, že exministr dnes pracuje v nadaci, jež je spojena s jednou z firem provozujících leteckou záchranku.

Bývalá kasárna v Jeseníku se za desítky milionů korun změní  v golfové hřiště. Na místě někdejšího vojenského areálu je hodlá postavit jesenická firma Alba Factor. Užitek z toho budou prý mít i místní, protože kromě zázemí pro golf se počítá i s lesoparkem, který poslouží k rekreaci obyvatel. Tak vám nevím – pořád se mluví o krizi. Myslíte, že Jeseníku pomůže nové golfové hřiště?  Známé latinské úsloví - chléb a hry – charakterizovalo v úpadkovém období Římské říše přístup císařů, kdy si chtěli za jídlo a hry získat přízeň prostého lidu. Na ten chléb v Jeseníku zapomněli. V jednom z nejchudších regionů země by určitě bylo na místě vybudovat výrobní závod a dát práci zdejším lidem. Možná by z toho měli větší radost, než z lesoparku...

Olga Katolická

Poslat nový komentář