Rodiny s více dětmi letos zaplatí za odpady méně

Rodiny s více dětmi letos zaplatí za odpady méně
ilustrační foto, zdroj: http://bukovic.bloger.cz/

Výše poplatku  za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů se zvedla již na počátku roku. Zatímco loni jsme za odpady platili  492 Kč, letos to bude celých 600 korun, přičemž se zvýšení netýká občanů nad 70 let věku. Na úterní schůzi zastupitelé schválili dvě změny, jež zmírní dopad vyhlášky na některé skupiny poplatníků.

Od platby osvobodili ty poplatníky, kteří vlastní na území města  rekreační chaty a přitom platí poplatek za odpad z titulu  trvalého bydliště. Povinnost zaplatit poplatek však ponechali těm, kteří vlastní dva či více bytů.

„Je to logické. Oprávněně předpokládáme, že pokud má občan na území města byt i chatu, produkuje odpad na jednom či druhém místě, nikoli doma i na chatě současně. Zatímco majitel dvou či více bytů většinou nebydlí na více místech, ale byty pronajímá, tudíž v nich někdo odpady vytváří,“ uvedla náměstkyně primátora města Alena Rašková.

Kromě toho nová úprava uleví rodinám se třemi a více dětmi, neboť od poplatku osvobozuje třetí a každé další dítě ve věku do 16 let.

 

„Zastupitelé tuto předlohu schválili bez připomínek, já osobně mám trochu problém s třetím dítětem. Proč zrovna třetí? Proč ne druhé? Nebo první? Osobně bych viděla raději alespoň osvobození u studentů, kteří jsou celý týden ve škole mimo Prostějov,“ řekla k tomu radní Milada Sokolová, sama matka tří dětí. „Doma máme dva koše – na třídění i netříděný odpad, přitom je naše popelnice každý týden plná – dětských plen. Jsem pro podporu rodin s dětmi, ale systémovým způsobem.“ Při hlasování o návrhu se Sokolová stejně jako první náměstek primátora Pospíšil a zastupitel Blumenstein zdržela.

 

V letošním roce mohou být od platby poplatku osvobozeny děti žijící v dětských domovech či občané v léčebnách dlouhodobě nemocných, v domovech důchodců nebo sociálních ústavech, poplatník ve výkonu trestu nebo občan, pobývající dlouhodobě v zahraničí. Povinnost zaplatit zůstává nadále lidem, kteří mají trvalý pobyt na území města, ale ve skutečnosti zde nežijí a zdržují se jinde, například v místě, kde mají práci. „V těchto případech platí určitý systém solidarity, protože v místě přechodného pobytu nepochybně odpad produkují, ale neplatí,“ vysvětlili již dříve předkladatelé návrhu vyhlášky.

 

Podle  informací pracovníků Finančního odboru Magistrátu města Prostějova do dnešního dne uhradilo poplatek z titulu vlastnictví bytu 18 poplatníků v celkové částce 8 650 Kč,

z titulu vlastnictví domů 36 poplatníků (18 570 Kč), z titulu vlastnictví rekreačního objektu 20 poplatníků (10 581 Kč) a 34 poplatníků, kteří jsou třetím a dalším dítětem (20 400 Kč).

(ok)

 

Komentáře

Jsem důchodkyně a žiji sama,do kontejneru dám jednou týdně osah 45litrového koše,zatím co vidím že v kontejneru jsou různé věci z domácnosti,např:dřevěné desky z nějakých skříněk,z koberce,umyvadla,sem tam stojí u kontejneru záchod,rozbité vysavače,matrace a tak pod. a tito lidé platí tu samou částku,jako já.Je to spravedlivé???? Asi ne?!?!?! S pozdravem platící důchodkyně

Poslat nový komentář