Nefunkční kamery na Husáku? Trestuhodná nedbalost!

Nefunkční kamery na Husáku? Trestuhodná nedbalost!
ilustrační foto

 

Bezpečnost na Husově náměstí střeží dvě kamery, přesto se musel Michal Mejzlík, který zde bydlí, při pokusu o vloupání do svého domu bránit střelnou zbraní. Ani jedna kamera však policistům při vyšetřování příliš nepomohla.

 

K incidentu došlo v pátek před Velikonocemi. „Krátce před 23. hodinou, v době kdy už moje paní a děti spaly, jsem zaslechl u domovních dveří šramot připomínající páčení. Otevřel jsem a viděl poškozené vstupní dveře a tři výrostky, kteří se ubírali směrem k Joštovu náměstí. Soudě podle stylu chůze a chování byli evidentně pod vlivem drog. Dostihl jsem je a ptal se, proč se pokoušeli vloupat do našeho domu. Pokusili se mě fyzicky napadnout, proto jsem použil k jejich zastrašení legálně drženou palnou zbraň ráže 9mm.

Po druhém výstřelu do vzduchu se dali na útěk,“ vylíčil pro Pvnovinky Michal Mejzlík.

Protože použití palné zbraně se ze zákona musí hlásit, dostavil se na policii, kde o tomto sepsal protokol.

 

Šetření díky nejasným stopám nevedlo k objasnění činu a nakonec bylo odloženo. Podle popisu poškozeného se pachatele nepodařilo zjistit. A kamery? Jedna se nachází v druhé části náměstí a nepřinesla tedy potřebný záznam a druhá, přímo u domu, kde k incidentu došlo, je delší dobu nefunkční.

„Myslím si, že kamerový systém milionové hodnoty si zaslouží plnou funkčnost a dispečink personální posílení. Strážník nemá oko jako vážka, aby mohl sledovat výstup z dvaceti kamer najednou, je to výrazná slabina celého našeho kamerového systému a vrhá špatné světlo na jinak velmi kvalitní práci městské policie, kterou odvádí i v naší lokalitě,“ myslí si Michal Mejzlík.

 

Možná právě tato skutečnosti a žádost, se kterou se na město obrátil, přispěly k tomu, že rada na svém úterním jednání odsouhlasila uvolnění potřebných finančních prostředků na opravu nefunkční kamery.

"Dávali jsme podnět na celkovou opravu a přemístění stávající kamery," potvrdil zástupce ředitele Městské policie Prostějov Libor Šebestík s tím, že náklady byly vyčísleny na 376 tisíc korun. Strážníci si od nového umístění slibují lepší kontrolu problémové oblasti.

 

Spokojeností se netají ani zdejší obyvatelé. "Před časem mě jen kousek odtud u kontejnerů na tříděný odpad okradli. Zatímco jsem z kufru auta roznášela do jednotlivých nádob plasty a sklo, z předního sedadla mi odcizili kabelku s doklady, telefonem a fotoaparátem,“ posteskla si obyvatelka nedalekého domu. Když se na policii odvolávala na fakt, že kamera umístěná na nedalekém domě musela pachatele zachytit, neuspěla. „Bylo mi tehdy řečeno, že je zaměřena na určitý dům a druhou stranu ulice nesnímá," dodala.

 

V Prostějově je k dnešnímu dni 26 stálých kamerových bodů a jedna kamera mobilní. Ovládání a monitorování jednotlivých kamer je zajištěno z dispečerského pracoviště městské policie.

(ok, rl)

 

 

 

 

Poslat nový komentář