Proč město cpe do parků asfalt?

Proč město cpe do parků asfalt?
ilustrační foto
Další fotky: 
Proč město cpe do parků asfalt?

 

Vykácené stromy, zbourané záchodky, zneviditelněné bunkry. Nové stromy, lavičky, osvětlení, koše, zeleň a závlahový systém. Na první pohled krásná představa víc než dvanáctimilionové revitalizace Smetanových sadů. Přesto ale skrývá nejedno "ale". Lidem se nelíbí masivní kácení a asfaltový povrch chodníků.

 

 

„Za poslední roky jsem pochopila, že v našem městě se revitalizace rovná jednorázovému vykácení půlky parku. Jen jsem smutně koukala, jak k zemi padají velikáni ve Smetanových sadech. Zajímavé je, že padly všechny stromy u hradeb, takže mám dojem, že hlavně proto, aby se tam stavbaři dostali s technikou," podotkla paní Pavlína, která se do parku už léta dívá z oken svého bytu.

Podle náměstkyně primátora Ivany Hemerkové ale šĺo o vykácení přestárlých a nemocných stromů. Přibyly k nim posléze i další, které poškodila dlouhá zima. „Nemůžeme riskovat, že by některý ze stromů spadl a způsobil neštěstí," vysvětlila Ivana Hemerková.

 

Panu Petrovi, který kolem stavby denně chodí do práce, se zase nelíbí cesty, které stavbaři v současné době dokončují. „Asfalt se do parku hodí jako pěst na oko, to se už nikde v republice snad ani nedělá," kroutil hlavou nad černou hmotou.

 

Doufejme jen, že se město nespokojí s asfaltem na cestičkách při další revitalizaci, která by měla začít příští rok na jaře ve Spitznerových sadech u kostela sv. Petra a Pavla v Lidické ulici. Parčík, který byl od založení botanické zahrady v roce 1932 její dendrologickou částí, je mimo jiné domovem památného stromu, sedmáctimetrového jerlínu japonského, který se pyšní obvodem přes 250 cm. Revitalizace parčíku přijde na tři miliony korun a oprav se dočkají cesty, lavičky či odpadkové koše. Nejméně milion korun z dotací padne na obnovu zeleně.

(rl)

 

 

Poslat nový komentář