Pozor na malé zabijáky, klíštata jdou do útoku

Pozor na malé zabijáky, klíštata jdou do útoku
ilustrační foto

 

 

Vlhko a teplé počasí probudilo k aktivitě klíšťata. Ta stále častěji hledají své oběti mezi lidmi i zvířaty. Na člověka se v těchto dnech podle hygieniků chce přisát až deset klíšťat z deseti.

 

Na klíšťata, která jsou přenašeči nebezpečných chorob jako je encefalitida a borelióza, bychom si měli dávat pozor zejména v listnatých a smíšených lesích. Narazit na ně můžeme ale i v parcích a na zahradách. „Jsem dlouhodobě nemocná a tak můj jediný kontakt s přírodou je zahrada, dál nedojdu. Včera jsem si večer vytáhla hned dvě klíšťata,“ potvrdila útok parazitů Jana Hlaváčová.

Podobně jsou na tom i zvířata. „Každoročně kupujeme na jaře našim psům přípravek proti parazitům. Klíšťata si ale asi už vypěstovala imunitu, po včerejší procházce v lese jsem jich na obou psech našla přisátých hned dvanáct,“ svěřila se Alena Bendová.

Podle hygieniků jsou v těchto dnech klíšťata v nejvyšším stupni aktivity.

 

Jak se chránit

Za letošní rok se podle statistik hygieniků v Olomouckém kraji nakazilo lymskou boreliózou 48 lidí, klíšťovou encefalitidou zatím neonemocněl nikdo. Ačkoliv nejvhodnější čas pro očkování proti encefalitidě už minul, lidé se mohou chránit po celý rok. „Doporučuje se očkovat v zimě, ale lidé mohou přijít i teď. Lepší je později, než vůbec,“ říká praktická lékařka Eva Kopečná, podle které by se měly očkováním chránit všechny věkové skupiny. Přisáté klíště bychom měli vytáhnout a ranku vydezinfikovat. „Pokud to neumíte, raději jděte k lékaři. Je třeba rovněž sledovat, zda se kolem rány neudělá červený flíček,“ doporučuje lékařka.

Očkování ale není stoprocentní ochranou, proti mnohem nebezpečnější borelióze totiž prozatím žádná očkovací látka neexistuje. „Doporučuji proto lidem, aby do přírody chodili ve světlém oblečení a s dlouhými rukávy. Stejně důležité je, aby se po návratu domů důkladně prohlédli,“ dodává.

 

Leona Roháčková

Poslat nový komentář