Město novou školu prostě nechce!

Město novou školu prostě nechce!
ilustrační foto

 

 

Před časem se vedení Cyrilometodějského gymnázia ucházelo o pronájem školní budovy v Komenského ulici č. 4. Neuspělo. Dnes je budova poloprázdná a město ji nabízí k pronájmu. Jenže CGM zřejmě zase ostrouhá. Víte proč?

 

 

I v Prostějově totiž funguje „školská lobby“. A ta na své hřiště nehodlá jen tak pustit dalšího hráče. Cyrilometodějské gymnázium, jehož součástí je od nedávna mateřská škola,  mělo totiž zájem zřídit i základní školu. Má to svou logiku – mateřinka, základka, gymnázium...  Jenže – aby mohla být nová základní škola zařazena do sítě škol, musí její zřizovatel prokázat (mimo jiné), že má k dispozici odpovídající nemovitost. A prostějovští radní rozhodli, že prostor nové škole nedají.

 

„Síť základních škol je naprosto dostatečná, každá nová by odčerpala žáky ze stávajících škol. Záměrem rady tedy opravdu není, aby na území města vznikla nová škola,“ uvedla k tomu náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

 

„Nedivím se tzv. školské lobby, že se brání vzniku nového subjektu. Jenže zastupitelé města jsou tu proto, aby rozhodovali ve prospěch občanů. V okamžiku, kdy rozhodli proti záměru zřízení základní školy při církevním gymnáziu, rozhodovali proti prospěchu lidí,“ řekl k tomu ředitel  Cyrilometodějského gymnázia Jaroslav Fidrmuc. „Církevní škola přece není o tom, že bude někoho lámat k církvi.  Jde nám o to, otevřít svět. Otevřít jej mladým lidem. Motivovat je. Ideologie zavírá, ale my chceme opak,“  říká ředitel gymnázia, který pořád věří v dohodu s magistrátem.

 

„Osobně jsem pro vznik této soukromé základní školy. Je přece jedno, kdo je zřizovatelem školského zařízení, pokud to vyhovuje občanům města a okolí. Jsem přesvědčená, že z církevního gymnázia vycházejí velmi slušní a zodpovědní mladí lidé,“ prohlásila radní Milada Sokolová. „Věřím, že se Rada města k této problematice ještě jednou vrátí“, dodala Sokolová (ODS).

 

Církevní gymnázium působí v Prostějově od roku 1992. Za dobu své existence vychovalo stovky mladých lidí. Koneckonců – do poslední ročenky napsal nejvyšší představitel města toto:

Co říci ke skutečnosti, že vychází Almanach 2012 Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově?

Je dobře, když představitel statutárního města na otázku „Co církevní gymnázium?“ odpoví bez velkého přemýšlení zcela spontánně – dobré! Možná by mohl říct velmi dobré a byla by to také pravda.

S úctou a poděkováním Váš Miroslav Pišťák, prostějovský primátor.

 

Byla tahle slova myšlena skutečně vážně?

 

Olga Katolická

 

 

 

Poslat nový komentář