Letní brigáda? Seženou ji jen dva studenti z deseti!

Letní brigáda? Seženou ji jen dva studenti z deseti!
ilustrační foto

 

Možnost vydělat si o prázdninách nějakou korunu je pro studenty takřka nemožné. Firmy většinou hledají pracovníky na poslední chvíli, třeba na záskok v době dovolených. Nepomáhá tedy ani včasné shánění nějaké příležitostné brigády. Jednou z mála možností zůstávají sezonní práce v zahraničí.

 

„Brigádu sháním od dubna. Obešla jsem snad všechny firmy, ptala se v pohostinstvích. Jediné, co mi nabídli, byla práce v restauraci kus za Prostějovem. Ale za třicet korun na hodinu je to prostě nepřijatelné, víc bych projezdila, než vydělala,“ popsala svoje zkušenosti studentka Jana S. Stejně je na tom i Denisa M. „Práce je dost, ale brigádníky nikdo nechce, spíš zaměstnance. No, a to já zase vzhledem k tomu, že studuji, nemůžu, protože s koncem prázdnin skončí i moje možnost pracovat,“ vysvětlila.

 

Ani sezonní práce nejsou záchranou. „Kdysi jsem chodil jednotit řepu, to se už dnes nedělá. A na trhání jablek v sadech je docela fronta. Lidi, hlavně důchodci, si to sjednávají třeba rok dopředu,“ konstatoval Marek D.

 

Podle pracovníků agentur je situace rok od roku horší. „Najít brigádu v tuzemsku mají šanci tak dva uchazeči z deseti,“ komentovala neutěšený stav Iveta Heczková z agentury Grafton. Zájemci o brigádu mají podle ní jedinou šanci. Neustále sledovat nabídku na webu agentur i zaměstnavatelů a nebát se telefonovat.

 

Za prací za hranice

Policisté však před ukvapeným přijetím nabídky práce v zahraničí varují. „V mnoha případech se stalo, že lidé naletěli nabídce podvodníků, kteří od nich předem vyikasovali peníze a ztratili se ze světa. Podvedené pak čeká složité martyrium spojené s vyšetřováním a soudy,“ potvrdila policejní mluvčí Irena Urbánková

 

Zájemci o takovou brigádu by si měli zjistit, zda příslušná agentura vlastní licenci ministerstva práce. Pokud si agentura řekne o poplatek, něco je špatně. Ty evropské si totiž podle zákona nesmí od klienta vzít ani korunu, nesmí mu provádět ani srážky ze mzdy.

Ověřené informace o možnostech brigád v Evropě lze získat v síti Eures (www.eures.cz nebo www.eures.europa.eu), kterou provozuje Úřad práce v ČR v součinnosti se zeměmi EU, Norskem, Islandem, Lichtenštejnskem a Švýcarskem.

(rl)

 

 

 

 

 

Poslat nový komentář