Dobrovolní dárci orgánů? Tak to motorkáři skutečně nejsou!

Dobrovolní dárci orgánů? Tak to motorkáři skutečně nejsou!
ilustrační foto
Další fotky: 
Dobrovolní dárci orgánů? Tak to motorkáři skutečně nejsou!

 

V minulých dnech naše silnice ožily množstvím motorek a skútrů. Jejich zkušenější řidiči vědí, že na jaře je třeba být ještě o fous opatrnější. Že tělo přes zimu zlenivělo a chvilku potrvá, než se vrátí staré návyky a reflexy za řídítky. Navíc jsou silnice po zimě plné děr a také s přilnavostí gum to není žádná sláva. I přesto policisté vyšetřovali od začátku roku už osm dopravních nehod, v nichž figurovali právě motorkáři.

 

 

Nepřiměřená rychlost

„V letošním roce došlo k osmi dopravním nehodám, ve kterých figurovali motorkáři. V jednom případě byl viníkem řidič motorového vozidla, na jedné z nehod se vinou spolupodíleli motorkář a řidič osobního vozidla. Během těchto nehod došlo k šesti lehkým zraněním a jednomu těžkému," řekla PVnovinkám policejní mluvčí Irena Urbánková s tím, že nejčastější příčinou byla nepřiměřená rychlost.

K poslední nehodě došlo v sobotu 25. května odpoledne v Ludmírově. „Řidič motocyklu Honda jel nepřiměřenou rychlostí od Hvozdu na Ponikev. Při průjezdu zatáčkou najel do protisměru, kde se střetl s osobním vozidlem Renault Megane. Jednadvacetiletý motocyklista utrpěl lehké zranění," přidala informaci o poslední nehodě mluvčí.

V roce 2012 došlo podle policejní statistiky na Prostějovsku ke 23 dopravním nehodám motorkářů. Ve 20 z nich byli viníky právě oni, ve třech případech řidiči motorových vozidel. „Došlo k 19 lehkým a ke třem těžkým zraněním, v jednom případě se jednalo o těžké zranění chodkyně. Nejčastější příčinou byla rovněž nepřiměřená rychlost," dodala Urbánková.

 

Jsme nejslabší článek

Pavel propadl motorkám už před dvaceti lety. Dnes vlastní rozsáhlý strojový park silných cestovních strojů jediné značky a je předsedou klubu motorkářů. Zážitků z cest má víc než dost a ne vždy těch hezkých. Přesto na "mašiny" nedá dopustit. „Když se řekne motorka, každý si představí něco jiného. Ten, kdo jezdí, vidí zábavu, adrenalin nebo prostě jen pohodovou jízdu a cestování. Ostatní vidí rychlost a nehody, o kterých říkají - jel jak blázen a vidíte jak to dopadlo,“ zlobí se a poukazuje na statistiky. Podle nich 75 % usmrcených při nehodách s účastí motocyklu tvoří právě motorkáři, ne vždy jsou ale jejich viníky. „Ze svých zkušeností můžu říct, že velká většina řidičů se k nám chová dobře. Je jasné, že se najdou i šoféři méně soustředění, a ti pak motorku prostě přehlédnou. Kdysi mi jeden kamarád řekl: Na motorce nejsi žádnej king, jsi nejzranitelnější článek v provozu. Chovej se na silnici tak, jako by tě ostatní chtěli sejmout.- Považuju to za moudrou radu," dodal Pavel.

 

 

Dárci orgánů? Nikoli.

O motorkářích se s nadsázkou často říká, že jsou dobrovolní dárci orgánů. Není to ale tak docela pravda. „V mnoha případech nejsou orgány od motorkářů, kteří přijdou při nehodě o život, použitelné. Pro transplantaci je totiž vhodná osoba, jejíž mozek je mrtvý, ale ostatní orgány zdravé. U motorkářů je to ale přesně naopak," potvrzuje bývalý ředitel prostějovské záchranky Pavel Holík.

 

Leona Roháčková

 

 

Poslat nový komentář