Herny čeká další omezení, nebudou smět lákat kolemjdoucí

Herny čeká další omezení, nebudou smět lákat kolemjdoucí
ilustrační foto

 

Zastupitelé města dostanou při červnovém jednání na stůl návrh nové vyhlášky. Pokud ji schválí, bude to znamenat další omezení pro majitele heren.

 

„Návrh nové vyhlášky vyšel z pracovní skupiny složené ze zástupců všech politických stran. Dohodli jsme se, že herny rušit nebudeme, to by totiž problémy nevyřešilo. Navíc je tu nebezpečí, že by vznikaly černé herny, a to by bylo ještě horší,“ uvedla náměstkyně primátora Alerna Rašková.

Předkládaný návrh vyhlášky stanovuje opatření, jejichž účelem je omezení propagace hraní některých sázkových her či loterií. Provozovatelé budou muset upravit vzhled provozovny tak, aby vnější plášť budovy neobsahoval statické a dynamické světelné reklamy s herními symboly upozorňující na existenci herny, jackpoty a jackpotové displeje. „Budou také zakázány veškeré reklamy na podávání alkoholických nápojů ke hře zdarma, případně se slevou, včetně reklamy na jakékoliv benefity," dodala náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Provozovatel bude také muset zajistit zneprůhlednění výlohy, vstupu, oken a jiných otvorů provozoven tak, aby nebylo možné nahlížet do vnitřních prostor. Pokud bude navrhovaná vyhláška schválená, nabude účinnosti 1. července 2013. Provozovatelé budou mít šest měsíců na to, aby provozovnu a okolí upravili.

Podle slov Aleny Raškové chodí do heren především úspěšní podnikatelé. „Myslela jsem, že herny jsou doménou sociálně slabších vrstev, ale není to pravda. Pravidelné kontroly neodhalily ani nezletilé, ani lidi, kteří jsou na sociálních dávkách. Pro úspěšné podnikatele znamenají herny především adrenalin,“ dodala Alena Rašková.

Určité omezení heren je dnes celorepublikový trend. Na území města bylo v roce 2012 registrováno 120 výherních hracích přístrojů, v 1. čtvrtletí 2013 pouze 112. Ještě větší úbytek je v případě jiných technických herních zařízení, kterých bylo loni 650, ale po prvních třech měsících letošního roku jich je pouze 556. Toto snížení má však na druhou stranu dopad na městskou pokladnu. „Zatímco výtěžek z výherních automatů za první čtvrtletí činil loni 11,7 milionu korun, za stejné období letošního roku se snížil na 7 milionů,“ potvrdil primátor Miroslav Pišťák.

(ok)

 

 

Poslat nový komentář