Sto tisíc na rozhlednu!

Sto tisíc na rozhlednu!
ilustrační foto

Otevření rozhledny na Velkém Kosíři je téměř tady. První návštěvníci na ni vystoupají už tuto sobotu, 22. června. Původně kamenná věž se dnes staví ze dřeva. Důvodem byly finance, které si změnu vynutily. K jejímu dokončení jí prostějovský magistrát posílá rovných sto tisíc korun.

Stavba skoro třiceti metrové rozhledny je těsně před svým završením. Přesto, že je termín za dveřmi, stavbaři stále pracují.

„Probíhají dokončovací práce na schodišti, budeme se shazovat lešení, uděláme úpravy terénu a okolí. Ve čtvrtek kolaudujeme a v sobotu otvíráme,“ usmívá se starosta Slatinek Jaromír Crha, který ukončení stavby netrpělivě vyhlíží.

„Nebyla to procházka růžovým sadem, sháněli jsme peníze, kde to jen šlo. Nakonec se vše podařilo a já jsem tomu nesmírně rád. Pomohl nám i Prostějov tím, že poslal své peníze,“ uvedl k finiši stavby Crha. K řadě sponzorů, kteří s financováním nové rozhledny na hanácké velehoře pomohli, se tak přiřadil i magistrát. Ze své kasy vyčlenil rovných sto tisíc.

„Mikroregion Kosířsko požadoval čtyři sta tisíc korun. Mimořádné jednání rady zastupitelům doporučilo schválit příspěvek sto tisíc,“ uvedl první náměstek primátora Jiří Pospíšil. Peníze konšelé bez mrknutí oka schválili. Do finančního měšce přispěli také ti, co si v rozhledně zakoupili jednotlivé schody. Jednou z nich je radní Milada Sokolová. „Už se těším, až vystoupám až nahoru. Hřeje mě, že jsem alespoň částečně mohla pomoci.“ Podobně  přispěl i prostějovský fotograf a policista kriminálky Josef Franc.

„Jedenáctý schod jsem dostal k padesátinám od kamarádů a kolegů. Byl to nápad mé manželky. Jsem patriot a schod mě moc těší. Při otevření rozhledny nebudu chybět a pozvu všechny, kteří mi schod darovali,“ těší se na zahájení provozu Franc.

Sobotní událost doplní, kromě pozvaných VIP hostů, také zajímavý kulturní program. Otevřeno bude už od deseti hodin dopoledne a lidé se mohou těšit na mažoretky i folklorní soubory. Schody na rozhlednu bude zdolávat mistr světa v biketrialu Matěj Popelka. Chybět nebude ani občerstvení.

„Máme připravenu řadu dobrot, bude uzenina, alko, nealko, sladké nebo třeba známý Kosířský gulášek,“ lákal k návštěvě starosta Slatinek Jaromír Crha. (kaa)

Ilustrační foto: archiv

 

 

Poslat nový komentář