Co týden dal (8. - 14. července)

Co týden dal (8. -  14. července)
ilustrační foto

 

Na české politické scéně bylo nesporně nejdůležitější událostí středeční jmenování nové vlády Jiřího Rusnoka. Ten našel klíčového ministra financí v osobě neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera. Co na tom, že mu zůstalo pár milionů dluhů z prezidentské kampaně! Ostatně během dvou dnů do jmenování vlády Fischer dokázal sehnat sponzory. Blesková úhrada dluhů vyvolala spoustu emocí a rozporuplných prohlášení. Pan Fischer slíbil, že si ohlídá, aby se v jeho rezortu neodehrálo nic, co by se dalo chápat jako revanš sponzorům. Ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák řekl, že „žádný Žid nemůže být pro státní kasu horší než Miroslav Kalousek“. Nicméně to vypadá, že právě Jan Fischer je nejkontroverznějším členem Rusnokovy vlády...

 

Expremiér Petr Nečas poprvé otevřeně přiznal vztah s Janou Nagyovou. Dokonce jej označil za pevný s tím, že s ním jednoznačně počítá i v budoucnosti. Prostě – gentleman každým coulem. Jenže při výslechu na polici nezvolil zrovna dobrou taktiku. Nebral si servítky a tvrdil, že jde o politický proces a svévoli státního zastupitelství. Státní zástupce jej musel napomínat a dokonce – pohrozil ukazováčkem.

Na východě Číny našli archeologové zřejmě jeden z nejstarších dochovaných příkladů primitivního písma na světě. Znaky na úlomcích dvou kamenných seker nalezených nedaleko Šanghaje jsou podle expertů staré asi pět tisíc let.

Papež František se pustil do boje se skandály kolem zneužívání nezletilých, které v minulých letech silně poškodily katolickou církev. Papež podepsal dekret, který rozšířil tresty za zneužívání nezletilých. Vatikán nyní obšírnějíi definuje tento trestný čin a mimo jiné do něj zahrnuje i dětskou prostituci a dětskou pornografii.

V polských kuřecích řízcích objevili veterináři nepovolené množství antibiotik. Jde o mražené stehenní kuřecí řízky v balení 600 gramů. Do Česka jich byla dovezena víc než tuna a kontroloři už pozastavili jejich prodej.

Český česnek je nanejvýš vyhledávaný. A to tak, že jej zloději ve velkém kradou přímo z polí. Například na Hodonínsku je oproti loňsku podobných krádeží mnohem víc než loni. Český česnek je kvalitnější a obsahuje několikanásobně více sinic než česnek dovážený z Číny nebo Španělska. Tomu také odpovídá cena, která se pohybuje od 160 do 200 korun za kilogram.

Teď mě šokovala nová zpráva – jestli chcete, můžete si adoptovat náhrobek oblíbeného literáta. Fakt si nedělám legraci! Pražské hřbitovy nabízejí na svém webu možnost přispívat na náhrobky našich velikánů – např. Karla Jaromíra Erbena, Jana Karafiáta a dalších. Minimální příspěvek by měl být 1 000 Kč ročně (ale může být i víc) a správa hřbitova se prý inspirovala praxí ze zoologických zahrad... No, nic proti nápadu, ale že bych na to byla hrdá, to říct opravdu nemůžu...

Předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg opět kritizoval Miloše Zemana. Prý jeho výklad ústavy připomíná uchopení moci nacisty v Německu v roce 1933 a komunisty v Československu v roce 1948. Jenže to řekl rakouskému deníku Kleine Zeitung. A to mi vadí – špinavé prádlo se má prát doma, nikoli v rakouských novinách.

Když tak čtu tyto řádky, je mi trochu smutno a tak jsem hledala něco, nač bych mohla být fakt pyšná. Byla to docela fuška, ale našla jsem – výzkumníci z Univerzity Palackého v Olomouci chtějí na místě kasáren v Českém Krumlově vybudovat mezinárodní univerzitní kampus a školu University for the Future. Celý projek by měl stát zhruba miliardu korun a místo v něm bude pro 3,5 tisíce studentů. Výuka by byla v češtině a v angličtině a podle duše projektu – švýcarského profesora Gaudenze Assenzy, který už získal peníze z evropských fondů – půjde o světovou a interdisciplinární univerzitu. Tak sláva a držím palce...

Olga Katolická

Komentáře

Paní Katolická,zůstala jsem v šoku,co už dokáží a kam se až dostaly z rybníků a přehrad sinice.Pěkný den Kučerová

 

Poslat nový komentář