A je to tady. Poslanci odhlasovali rozpuštění sněmovny!

A je to tady. Poslanci odhlasovali rozpuštění sněmovny!
ilustrační foto

Dnes odpoledne poslanci odhlasovali rozpuštění sněmovny. Stalo se tak poprvé v historii. Pro rozpuštění zvedlo ruce 140 poslanců, což je mnohem víc, než se ještě včera čekalo.

 

Nyní bude záležet na prezidentovi republiky, na kdy stanoví termín předčasných voleb, zdá se však velmi pravděpodobný 25. až 26. říjen 2013. „Rozpuštěné“ poslance tak čekají dva měsíce prázdnin, pro většinu z nich to ale budou spíš dva měsíce intenzivní předvolební kampaně – přesvědčit voliče to totiž nebudou mít jednoduché.

Poslanci také budou muset odevzdat poslanecké průkazy a ztratí tak možnost pohybovat se v levných restauracích poslanecké sněmovny. Musí také vyklidit kanceláře a vrátit všechny věci, které dostali do zápůjčky, například notebooky či osobní automobily.

Na druhé straně ale dostanou odchodné. To se vypočítá tak, že se k platu poslance připočte násobek platu a počtu celých ukončených let výkonu funkce. Poslancům, kterým vznikl mandát na začátku tohoto volebního období a po volbách nebudou ve funkci pokračovat, vzniká nárok na odchodné ve výši čtyř platů.

Kancléř sněmovny už ale dal na vědomí, že na to zřejmě nebudou stačit peníze a bude muset požádat ministerstvo financí. Odchodné se vyplácí po třech měsících a poslanci, kteří budou opět zvoleni, na něj nárok nemají.

(ok)

Poslat nový komentář