Radujte se, fotka vašeho dítěte bude v novinách!

Radujte se, fotka vašeho dítěte bude v novinách!
ilustrační foto
Další fotky: 
Radujte se, fotka vašeho dítěte bude v novinách!

Také vaše ratolest přinesla ze školy domů podobné oznámení? Možná ještě před pár lety si babička hrdě vystřihovala z novin fotografie svých vnoučat, aby se mohla pochlubit sousedkám, dnes je situace poněkud jiná. Svůj postoj jasně vyjádřila naše čtenářka Andrea.

„Mám osmiletého syna, který navštěvuje 2. třídu základní školy. Včera donesl lístek, kde nám redaktorka Prostějovského deníku s potěšením sděluje, že ve středečním vydání bude uveřejněna fotka našeho dítěte. Vím, že toto řešil loni můj kamarád se svou dcerkou na jiné škole. Bylo mu tenkrát sděleno školou, že při nástupu rodiče podepsali nějaký obecný souhlas se zveřejňováním dětí při propagaci školy. Asi jsem někdy v haldě papírů a souhlasů podepsala něco podobného, přes školu se mi to tedy řešit nechce,“ napsala do redakce PvNovinek s tím, že by ráda znala náš postoj k tomuto problému. „Vůbec nechápu, za jakým účelem Prostějovský deník schraňuje databázi fotografií dětí jednotlivých škol a ještě je uveřejnuje i s názvem školy. Vidím to jako hrubé pochybení. Když se v novinách píše o dětech, jsou vždy obličeje rozmazané, protože je nějak zákonem chráněno jejich soukromí. Když si představím, že moje dítě začne samo jezdit a chodit do školy a nějaký dement si v novinách vyhlédne sympatický obličej, ještě dostane od Deníku i nasměrování, kde toto dítě hledat,“ pokračovala paní Andrea.

Pokud se nad situací zamyslíme, musíme dát paní Andrei za pravdu. Znám rodiče, kteří úzkostlivě hlídají zveřejňování fotografií na sociálních sítích, a to nejen na svých profilech, ale především na profilech dalších rodinných příslušníků včetně babiček a dědečků. Případů zneužití fotek malých dětí přece nebylo málo. Ale jak je to podle zákona? S touto otázkou jsme oslovili předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce.

„Zákon říká toto. Lze fotku zveřejnit bez souhlasu, pokud se jedná o publicistiku. Tedy např. prezident navštíví třídu a v novinách vyjde fotka, na které se uvedené dítě nachází. Nebo škola otevře nové hřiště, nebo dítě vyhrálo nějakou olympiádu apod. Pokud se ale jedná o jiné zpracování, jako např. třídní tablo apod., pak fotka může být zveřejněna jedině se souhlasem rodičů. Podle dotazu se jeví druhý případ jako reálnější. Tedy chybí jim souhlas. A pokud si vedou nějakou databázi dětí, tak to už nejde bez souhlasu teprve. Být maminkou, zeptám se, jaké údaje a za jakým účelem o mém dítěti vedou. Z odpovědi budeme hned doma,“ napsal nám Igor Němec.

Šéfredaktorku Prostějovského deníku jsme během středečního dopoledne nesehnali, byla na celodenním školení, v redakci nám neoficiálně potvrdili, že jde o jejich projekt a souhlas se zveřejněním fotografií má škola. Projekt je údajně vedený snahou, aby rodiče a příbuzní měli radost. Osobně bych byla pro to, aby jak škola, tak redakce svůj projekt přehodnotily. Být rodičem malého dítěte, velkou radost z krásné fotky svého potomka v novinách bych asi neměla.

Olga Katolická

Poslat nový komentář