Čeští důchodci jsou mnohdy na hranici chudoby

Čeští důchodci jsou mnohdy na hranici chudoby
ilustrační foto

Podle posledních statistik je v ČR evidováno 2,34 milionu důchodců a jejich počet neustále roste. Průměrná penze sice činila letos v červnu 10 963 korun, ale nedosáhla na ni zhruba polovina příjemců. Průzkumy také tvrdí, že většina důchodců žije na hranici chudoby.

„Mám důchod 8 200 korun, nájem s inkasem je 6 tisíc. Jsem po několika operacích srdce, takže mě léky měsíčně stojí kolem 1 500 korun. Můžete si spočítat, kolik mi zbývá na den,“ říká 75letá paní Milada, která ovdověla před 20 lety. „Kdybych neměla dceru, dávno to vzdám. Má dobrou práci v Praze, každý měsíc přijede, udělá velký nákup a nechá mi ještě peníze,“ vysvětluje domácí systém. I když jí dcera nabízela, ať se odstěhuje k ní, odmítla. V Prostějově žije celý život a nedokáže si představit, že by šla jinam. V jiné situaci je 67letý pan Jaroslav. I on žije sám a důchod má devět tisíc. „Žiju v nájemním bytě, kde měsíčně platím 7 tisíc. Abych vyžil, chodím na brigády, dělám v sadě, známým za nějakou korunu prořezávám stromky a řežu dřevo,“ popisuje svou situaci. Děsí se jedině nemoci. „Něco našetřeno mám, ale z toho bych dlouho nevyžil. A ubytovny mě děsí,“ dodává.

Manželé N. na tom byli docela dobře do dne, kdy manžel náhle zemřel. „Z mého důchodu jsem nikdy neviděla ani korunu, šel na inkaso, nájem, telefon, pojištění. Z manželova jsme žili a hradili léky a jídlo a ostatní věci. Nebylo to na vyskakování, ale slušně se nám žilo,“ vzpomíná paní Marie. Pohřeb, vypořádání dědictví, čekání na vdovský důchod a konečné rezumé – stěhování do domku k synovi a jeho rodině. „Z toho důchodu bych to utáhla, kdybych přežívala na čínských polívkách a chlebu. Tak jsme vydělali všichni. Já mám svůj pokoj a soukromí a dávám jim na nájem, na oplátku dělám domácí práce a vařím. Funguje to tak už třetí rok a zatím v pohodě,“ tvrdí Marie.

„Velmi často se setkávám při své práci se seniory, kteří skutečně žijí lidově řečeno z ruky do huby. Pokud nepomůže rodina, je to zlé. Navíc jsou velmi často příliš hrdí, aby o pomoc požádali,“ potvrdila PvNovinkám neradostnou skutečnost ředitelka jednoho prostějovského občanského sdružení, které se věnuje mimo jiné pomoci seniorům. Umístění do domova důchodců v těchto případech nebývá možné právě z důvodu jejich malých příjmů, kdy nejsou schopni za pobyt platit.

Nejen podle statistik, ale i podle poznatků z praxe jsou na tom finančně podstatně hůře seniorky. U mužů dosahuje průměrný důchod 12 138 korun, u žen 9 944 korun. (ber)

 

Komentáře

Děkujte prohnilému KAPITALISMu.

Poslat nový komentář