Mokřad bude filtrovat vodu přitékající do přehrady

Mokřad bude filtrovat vodu přitékající do přehrady
ilustrační foto
Další fotky: 
Mokřad bude filtrovat vodu přitékající do přehrady

Stavbu mokřadu, který má filtrovat vodu přitékající do plumlovské přehrady, zahájilo tento týden Povodí Moravy. Od nádrže ho oddělí sto deset metrů dlouhá kamenná hráz. Na jaro je plánováno zarybnění, výsadba rostlin a do nádrže se vrátí i škeble.

 

V pondělí začali dělníci chystat terén, připravují příjezdové cesty a záhy začnou s kopáním základů pro kamennou hráz. „Měla by být takzvaně pojízdná, to znamená, že se po její koruně bude možné pohybovat s technikou v případě nějakých oprav a zásahů,“ uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková s tím, že hráz měla být dokončena ještě letos. Následně Povodí plánuje modelování terénu a koryt vodních toků řeky Hloučely a Kleštínku. Na jaře by měly do mokřadu přibýt speciální vodní rostliny, vrátí se sem i škeble a velevruby. Následně přibude i rybí obsádka.

„Pokusí se dosáhnout co největší rovnováhy mezi nedravými a dravými rybami tak, aby ty dravé ryby mohly alespoň po určitou dobu regulovat početnost drobných kaprovitých ryb, které se úspěšně množí,“ dodala Tomíčková.

Kdy bude přehrada napuštěna, to vodohospodáři netuší. Vše podle nich záleží hlavně na klimatických podmínkách.

Stava mokřadu přijde na tři miliony korun. (ber)

Ilustrační foto archiv PvNovinky

 

Poslat nový komentář