Odpracované roky na důchod si vypočítáte sami

Odpracované roky na důchod si vypočítáte sami
ilustrační foto

Česká správa sociálního zabezpečení rozjíždí od 1. prosince internetový ePortál ČSSZ. Zájemce si na něm bude moci sečíst odpracované roky a zjistit, kolik jich ještě potřebuje pro nárok na důchod. Portál také lidem umožní sledovat, zda za ně zaměstnavatel odvádí sociální pojištění.

 

Celkem má nový internetový portál nabídnout přes 40 služeb dvou skupin - dotazy na osobní informace a podání oficiálních žádostí. Jednotlivé nabídky bude úřad spouštět a představovat na eportal.cssz.cz postupně. Od prvního prosince bude k dispozici pět služeb - náhled do informativního listu důchodového pojištění, žádost o jeho písemné vyhotovení, zjištění stavu vyřizování nemocenských dávek, informování o dočasné pracovní neschopnosti a žádosti o potvrzení o bezdlužnosti právnických osob - firem a organizací. Následovat bude potvrzení o bezdlužnosti fyzických osob.

„Vítám to, je to pořád lepší, než lítat s papírama, sbírat potvrzení a vyřizovat nevyříditelné,“ nechal se slyšet šestapadesátiletý Ivan Procházka. Jediným problémem podle něho je, že do systému se zatím půjde přihlásit pouze přes datové schránky.

„Je dobře, že bude možné sledovat, jestli zaměstnavatel v pořádku odvádí zdravotní pojištění. Před pár lety se manželovi stalo, že něco vyřizoval a při té příležitosti zjistil, že skoro rok za něj zdravotní a sociální pojištění nikdo neodváděl, i když na výplatní pásce měl částky odečteny. Naštěstí měl doklady a svědky, že v té době pracoval jako číšník u soukromníka, takže to úřady řešily s ním,“ sdělila nám paní Oldřiška.

Celý systém ePortálu ČSSZ by měl přijít na 217 milionů, z nichž většinu hradí Evropská unie. (ber)

Poslat nový komentář