Ministerstvo zdravotnictví rozjelo program proti rakovině

Ministerstvo zdravotnictví rozjelo program proti rakovině
ilustrační foto

 

Projekt nazvaný „Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – screeningové programy“ se rozjede už v lednu 2014. Pojišťovny pozvou na preventivní vyšetření 1,85 milionu lidí. Budou mezi nimi ti, kteří jsou nejvíce ohroženi rakovinou prsou, děložního čípku a tlustého střeva.

V České republice v současné době každoročně onemocní rakovinou prsu více než 6 000 žen, rakovinou děložního hrdla přibližně 1 000 žen a rakovinou tlustého střeva přibližně 8 000 osob. Na rakovinu prsu pak každoročně umírá přibližně 2 000 žen, na rakovinu děložního hrdla přibližně 400 žen a více než 4 000 mužů a žen umírá na rakovinu tlustého střeva. Značné procento zjištěných karcinomů se nachází již ve třetím nebo čtvrtém (tedy nejtěžším) stadiu, kdy jsou vyhlídky pacientů na úplné vyléčení výrazně nižší. Pro příklad, od roku 1995 se počet nově diagnostikovaných žen s rakovinou prsu a děložního čípku zvýšil o třetinu.

Cílem projektu je, aby se ze zhruba poloviny žen, které dnes chodí na preventivní vyšetření, zvedl počet alespoň na 70 procent, u prevence karcinomu tlustého střeva by počet zkontrolovaných pacientů měl stoupnout z čtvrtiny na polovinu. „U nádoru děložního čípku a tlustého střeva screening odhalí onemocnění již předtím, než propukne . Rakovina se rozvine z původně nezhoubného nádoru, který při včasné prevenci lékaři odstraní,“ uvedl ministr zdravotnictví v demisi Martin Holcát.

Ukončení projektu , jehož rozpočet je 107 milionů korun, je stanoveno na 30. 6. 2015. Projekt je z 85 % financován z Evropského fondu pro regionální rozvoj. (red)

Poslat nový komentář