Zápis do prvních tříd se obešel bez front a nervozity

Zápis do prvních tříd se obešel bez front a nervozity
ilustrační foto

Pamětníci jistě vzpomenou na dobu, kdy při zápisech do prvních tříd okupovali vchody do základních škol i desítky hodin. Dnes je situace jiná. I když na některých „základkách“ zaznamenali převis zájmu, na všechny nastávající žáčky se dostalo

„V letošním roce přišlo k zápisu 652 dětí, 122 jich na základě žádostí dostalo odklad,“ sdělila PvNovinkám náměstkyně primátora Ivana Hemerková. Podle jejích slov bylo u zápisu v loňském roce 639 dětí, odklad jich rovněž dostala víc než stovka. „Kolik ale skutečně nastoupí do prvních tříd žáků, budeme vědět 1. září,“ konstatovala náměstkyně.

V roce 2004 bylo v Prostějově 173 tříd, do kterých chodilo 4 503 dětí. O deset let později pak 3 935 žáků navštěvovalo 150 tříd. „Není pravda, že by třídy byly přeplněny. Průměr je 25 dětí na třídu, výjimkou je třeba reálné gymnázium, kde máme ve třídě 28-29 žáků, nebo ZŠ Vrahovice, kde je ve třídě i 21 dětí,“ zdůraznila Hemerková.

Kritérií pro přijetí dítěte na školu, kde bylo u zápisu, je několik, mimo jiné místo bydliště či skutečnost, že na školu chodí již jedno dítě z rodiny. „Neexistuje, aby bylo potencionální přijetí žáka ovlivněno časem příchodu k zápisu,“ informovala Ivana Hemerková. Může ale dojít k převedení žáka na jinou školu z důvodu převisu zájmu. V Prostějově se tak podle jejich slov děje na ZŠ Železného a reálném gymnáziu. (ber)

Poslat nový komentář