Je možné, aby někdo získal povolení na stavbu takového obra, ptá se občan

Je možné, aby někdo získal povolení na stavbu takového obra, ptá se občan
ilustrační foto

 

Před několika dny přistál v redakční poště dotaz, týkající se stavby v Mlýnské ulici v Prostějově. Dům, který se tam buduje, je dle názoru našeho čtenáře jako pěst na oko. A tak jsme se zeptali, jak je možné, že majitel dostal povolení takovouto stavbu realizovat. Odpověděl nám náměstek primátora Zdeněk Fišer.

„Stavba povolená v roce 2012 se nachází na plochách, které jsou územním plánem určeny pro občanské vybavení. Jelikož se bude jednat o penzion s byty a restaurací, je v souladu s dosud platným územním plánem. Co se týče podlažnosti, lokalita mezi ulicemi Mlýnská a Palackého ji nemá v územním plánu nijak omezenu, podobně jako východní strana ulice Palackého. Poslední dvě podlaží stavby bude tvořit podkroví kryté sedlovou střechou, ve kterém budou dvě bytové jednotky,“ sdělil Fišer.

Město Prostějov podle jeho slov nemůže ovlivňovat stavební řízení, které jsou plně v pravomoci státních orgánů - stavebního úřadu.

„Stavební úřad musí ze zákona dodržovat platný územní plán, ve které však v daném území nejsou stanoveny žádné regulativy. V návrhu nového ÚP, který však bude vydán až v červnu 2014 ,už regulativy stanoveny budou,“ upozornil Fišer. V návrhu je stanoveno, že ve stabilizovaném území může být novostavba o 1 klasické podlaží vyšší, než sousední zástavby, pak ustupovat ve sklonu střechy. Max výška v dané lokalitě bude stanovena na 13m po okapovou římsu /17m po hřeben střechy. „Nezbývá než doufat, aby byl Územní plán v daném termínu vydán a na území města nemohly nadále vznikat podobné stavby,“ dodal Zdeněk Fišer. A my jménem občanů, postižených sousedstvím s podobnými monstry, doufáme s ním. (ber)

Komentáře

Kdyby jste si radsi všímali sami sebe a dělali něco užitečného, abyste si pak nestěžovali, že ti co tak dělají si můžou dovolit něco takovýho postavit. Nebo můžete sedět na prdeli a mět akorát blbý keci.

Majitel je známý a jeho praktiky odpovídají tomu co je na obrázku

Tak ale přece nemůžeme omezovat občany ve stavbě neestetických budov :D To je jako bych si chtěl postavit dům v moderním stylu, ale úřad by mi to zakázal, protože by se nehodil ke zbytku domů v ulici. Když na to má právo a je to v souladu se zákonem, tak proč ne. Jasny, že to musí sousedům vadit, ale to by pak hospody a penziony musely být izolovány od ostatních staveb ve městě, což by asi nešlo.

mimo jine tuhle stavbu navrhl znamy prostejovsky architekt :-) Jmenovat radej nebudu...

Mel sem tu cest jit na uzemni planovani nedavno a to co sem videl a vyslechl za bludy, ti panackove z mesta si nechaji zpracovat uzemni plan projektantem na zaklade vyberovyho rizeni, projektant navrhne trasy siti pres pozemky jako by se nechumelilo, ale ze tim narusuje a likviduje hodnotu pozemku kdyz nemusi  uz nas urad pro uzemni planovani nezajima, ba co vic ti tupci ani nevi ktera bije. Neznaji odstupove vzdalenost, soubehy siti, muzete me rict jak takovy hovado tam muze pracovat, jeste k temu za nase penize. Je mi z nich na bliti vcetne vedouci uzemniho planovani.

Kdo ma prachy tak si tady dela co chce. meli by je pozavirat. Vetsina uredniku na stavebnim urade stavarine rozumi jako gynekolog zemedelstvi. Jediny co je zajima jestli si odskrtaji povinne prilohy pro stavebni rizeni, ostatni a prilehle sousedy vetsinou opomijeji jestli okolni stavba nekoho ovlivni, destovymi vodami, stinem, hlukem a take dle foto razem kterym tato stavba nezapada mezi okolni bodovy. Urednik je jenom duta loutka. 

 

Domnívám se, že v tomto případě nejde ani tak o dodržení územního plánu, jako o zdravý rozum. Mlýnská ulice (a nejen ona) je důkazem toho, jak v našem městě chybí útvar architekta. Neboť Stavební úřad i radnice vám vždy budou tvrdit, že je vše podle zákona a že oni nemají právo výstavbu ovlivnit. V  tom případě je ale naše samospráva více než bezzubá. Tato hnusná stavba dovrší pel mel Mlýnské ulice, kde je každý z nových či rekonstruovaných domů jinak vysoký, jinak široký, nenajdete tam dvě stejné střechy, dva stejné vikýře či střešní okna. A vévodit jim bude tohle monstrum, v němž bych bydlet nechtěla, ani kdyby metr čtvereční prodávali po desetikoruně. Doporučuji prostějovským zastupitelům, aby si prohlédli knihu Slavné stavby Prostějova (kterou dostali zdarma) a připomněli si, jaké dědictví nám zanechali naši předkové. A my našim budoucím generacím zanecháme Mlýnskou ulici. Vůbec na to nejsem hrdá. A co vy? Olga Katolická

Poslat nový komentář