Služby pro domácnost nabídnou až pět tisíc nových míst

Služby pro domácnost nabídnou až pět tisíc nových míst
ilustrační foto

V České republice je bez práce 630 tisíc lidí. Od příštího roku se některým z nich zablýskne na lepší časy. V některých regionech se začnou zkoušet nové služby pro domácnost, které nabídnou možnost přivýdělku i trvalého zaměstnání. Jednalo by se například o výpomoc s péčí o děti a seniory, občasný úklid nebo donášku jídla.

Tento způsob pomoci funguje už v několika evropských zemích. Například ve Francii si tak přivydělává přes 300 tisíc lidí. Nejčastěji pomáhají nezaměstnaní se žehlením, donáškou nákupů nebo s péčí o děti či zvířata.

„Jsou to místa, která mohou vykazovat velkou pružnost a flexibilitu. Jsme schopni na nich uplatnit jak lidi s vysokou kvalifikací, tak i lidi nekvalifikované,“ vysvětlila generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková, podle které se tento projekt před několika lety testoval na jižní Moravě a zájem z řad nezaměstnaných byl velký.

Pro Českou republiku by přicházel v úvahu nejspíš model, který se uplatnil v Belgii. Zakládá se na existenci zprostředkovatelské agentury, která by pomocníky v domácnosti prověřila a zaručila se za ně.

Aby se předešlo práci na černo, musí být nabídka služeb pro domácnosti finančně výhodná a stát by měl hodinu práce částečně dotovat. Výdaje by se pak státu částečně mohly vrátit v odvodech díky vyšší zaměstnanosti. Tímto způsobem by v České republice mohlo vzniknout až pět tisíc nových pracovních míst. (red)

Poslat nový komentář