Už deset let jsou krajské nemocnice v pronájmu

Už deset let jsou krajské nemocnice v pronájmu
ilustrační foto

Před deseti lety, 1. července 2007, došlo ke zcela zásadní transformaci krajských nemocnic. Do procesu poskytování zdravotní péče v Olomouckém kraji vstoupil soukromý subjekt – společnost Agel, a krajské nemocnice převzal do pronájmu. Zdravotnická zařízení v Přerově, Prostějově a Šternberku tak už jednu dekádu spravuje Středomoravská nemocniční.

Společnost převzala poskytování zdravotnických služeb ve všech třech nemocnicích na dvacet let za nabídnutý roční nájem 52 milionů korun. Nemovitý majetek, tzn. budovy a pozemky v hodnotě dvou miliard korun, zůstaly ve vlastnictví Olomouckého kraje. Hejtmanství má z jejich pronájmu dalších 25 milionů korun ročně. Celou částku ale vrací zpět do nemovitého majetku.

„Projekt se ukázal být schopným samostatného ekonomického života a volné prostředky z rozpočtu kraje mohly být směrovány do investic a oprav dalších zdravotnických zařízení, která zřizuje Olomoucký kraj. Zejména objekty léčebných ústavů v Pasece a Moravském Berouně se v následném období z hlediska stavebně-technického stavu změnily k nepoznání a dnes odpovídají současným standardům,“ hodnotí transformaci náměstek hejtmana pro zdravotnictví Dalibor Horák.

Podle smlouvy se 92% z ročního nájmu nemocnic vrací reinvesticemi zpět do obnovy přístrojového vybavení, případně dalšího movitého majetku souvisejícího s provozem pronajatých nemocnice.

„Kontrolujeme hospodárnost nákupů a také potřebnost pořizovaného vybavení. Za uplynulých deset let bylo z nájmu nakoupeno vybavení nemocnic v hodnotě 420 milionů korun,“ konstatoval ředitel společnosti Nemocnice Olomouckého kraje Ivo Zatloukal.

V České republice je model zajištění zdravotních služeb v krajských nemocnicích jako v Olomouckém kraji ojedinělý.

„Tehdejší rozhodnutí orgánů Olomouckého kraje jako dobrého hospodáře potvrzují i mezikrajská srovnání. Čas od času býváme prostřednictvím médií informováni o zadluženosti nemocnic v některých regionech nebo o problémech s realizací investičních

akcí v těchto zařízeních. Takovým potížím Olomoucký kraj správným rozhodnutím ve správný čas předešel,“ řekl náměstek Horák. (red)

Ilustrační foto: ber

Poslat nový komentář