Místo hotovosti dostávají lidé část dávek v poukázkách. Ty je problém uplatnit

Místo hotovosti dostávají lidé část dávek v poukázkách. Ty je problém uplatnit
ilustrační foto

Od úřadu práce dostávají lidé ž druhý měsíc vedle peněz i poukazy, s jejich udáním mají ale problém. nemají je ale kde udat. Poukázkový systém komplikuje život i lidem na Prostějovsku. 

„Jsem invalida 3.stupně, od úřadu práce beru 3 400 korun, z toho 1 200 v poukázkách. Za léky vydám průměrně 1 600 korun. Jenže problém je ten, že kolem mého bydliště je žádná lékárna nebere, stejně jako prodejny potravin," říká osmačtyřicetiletý Milan. Je ochrnutý na půl těla, nevidí, špatně slyší a sám, s pomocí francouzské hole, ujde nejvíc sto metrů. „Když jsem to na sociálce říkal, paní mi řekla, ať jedu MHD, nebo si vezmu taxík. V té chvíli jsem si myslel, že si dělá legraci. Bohužel nedělala. Do autobusu nenastoupím, navíc si ani nepřečtu jízdní řád. A dát za svezení po městě 200 korun, to opravdu nemůžu," říká.

Má štěstí, že mu vypomáhá nejbližší rodina. „Sestra mě bere autem na větší nákupy, nebo mi poukázky vymění za peníze," dodává Milan. Už několikrát i ji z obchodu vykázali s tím, že poukázky neberou. Třeba v lékárně v Hané.

Při pohledu do seznamu, který příjemci poukázek obdrželi od prostějovského Úřadu práce, zaujme bezpochyby prodejna Baťa, jediná, kde si lze zakoupit obuv. „Za ty poukázky bych si tam koupil tak leda vložky do bot, na víc by to nestačilo," konstatuje Milan. Ani obchodní řetězce, které mívají na určité zboží velké slevy, v seznamu nejsou. Za poukázky lze nakoupit jedině v Penny nebo Albertu.

Ještě hůře jsou na tom lidé na vesnici. Třeba v Mostkovicích poukázky nebere žádný obchod, v Plumlově jedině řeznictví. „Je to nešťastné řešení. Mělo mít dopad na ty, kdo dávky zneužívají. Bohužel to nejvíce postihlo lidi zdravotně postižené a nemohoucí. I u nás v domově je klienti dostávají, jenže je nemají jak utratit," potvrdila redakci pracovnice jednoho z prostějovských domovů důchodců. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale hájí. „Povinnost vyplácet příjemci příspěvek na živobytí, respektive jeho část, formou poukázek byla do zákona vložena poslaneckým návrhem, nikoliv ministerstvem,“ uvedl mluvčí Petr Sulek.

Resort je podle něj přesvědčený, že se musí zákon pozměnit tak, aby úřad práce mohl vyplácet příspěvek na živobytí částečně v poukázkách, ale pouze v situacích, kdy je tato forma oprávněná a nezbytná.

 

Na přípravě novely teď ministerstvo pracuje. (ber)

Poslat nový komentář