Byla ve vězení. A zřejmě se tam vrátí

Byla ve vězení. A zřejmě se tam vrátí
ilustrační foto

Johaně je šestadvacet let. Pět z nich strávila ve vězení. Kvůli krádežím. Před čtyřmi měsíci ji propustili z výkonu trestu. I když se snaží a shání si práci, nikde ji nechtějí. Právě kvůli zápisu v trestním rejstříku. Johana, kterou před lety rodiče vyškrtli ze svého života, žije u babičky a pobírá jen životní minimum. Pomalu přestává doufat, že se její život změní k lepšímu.

Johana byla vždycky rebel. Ve škole měla řadu kázeňských problémů, když přišla do učení, dostala se do špatné společnosti. „Začala jsem fetovat. Jenže fet stojí peníze a to, co jsem ukradla našim a prodala, na dávku nestačilo. Tak jsem začala krást po obchodech, kosmetiku, drahé potraviny. A skončila v pasťáku,“ popisuje začátky své zlodějské kariéry.

Nedoučila se, utekla z domu, fetovala, kradla v obchodech, dala se na dráhu kapsářky. Zase ji chytili, a ne jednou. Protože byla plnoletá, putovala do vězení. Po roce se z vězení vrátila, ale za pár týdnů byla zase ve stejném průšvihu. Tentokrát si odseděla čtyři roky.

„Vrátila jsem se, ale domů nesmím, naši se mě po těch průšvizích zřekli a já se jim ani nedivím. Nebýt babičky, jsem na ulici. Celou dobu, co jsem seděla, jsem pracovala v čokoládovnách a bylo to moc fajn. Taky jsem neměla přístup k fetu, takže jsem vyšla v podstatě čistá. A chtěla začít úplně od začátku, s čistým štítem. Jenže první problém je tady. Všude, kam jsem se hlásila, by mě brali, nevadí ani to, že nemám kvalifikaci. Jenže jak dojde na výpis z rejstříku, je konec. Obvykle mi dají vědět jen to, že vzali někoho jiného,“ říká.

Z minimální podpory žít nelze, stejně jako jí do nekonečna nemůže poskytovat azyl babička. Johana se pomalu řítí zpátky.

„Je to hrozná beznaděj, já vím, že jsem dělala chyby, ale vážně jsem se změnila. Jenže to je všem jedno, jednou mám na čele kříž zlodějky a fetky a jsem odvařená,“ dodává posmutněle.

I když je v Prostějově nedostatek pracovních sil, lidé propuštění z výkonu trestu moc šancí nemají. To Johaně řekli i na úřadu práce.

Například v Německu nebo Dánsku fungují státní začleňovací programy pro bývalé vězně. Ti po propuštění získají na přechodnou dobu zaměstnání i bydlení, aby si obnovili návyky a mohli se vrátit zpět do společnosti. V Česku se o takové programy snaží pouze některé neziskové organizace. V našem regionu ale žádná není. (ber)

Poslat nový komentář