Hvězdárna zve na výpravu za temnou oblohou - Klenoty Zimního nebe

Hvězdárna zve na výpravu za temnou oblohou - Klenoty Zimního nebe
ilustrační foto

V sobotu 10. března pořádá prostějovská hvězdárna další z pozorování noční zimní oblohy. Uskuteční se v okolí Mostkovic.

V lednu loňského roku se, bohužel díky počasí, proměnilo pozorování klenotů zimního nebe z místa s temnější oblohou ve sledování spekter různých světel. Mohla za to nízká inverzní oblačnost, která zcela znemožnila pozorování krás hvězdné oblohy.

„V letošním roce jsme tedy zvolili až březnový termín, protože na rozdíl od ledna je větší pravděpodobnost dobrého počasí. Zimní bezměsíčná obloha, pozorovaná z míst s menším světelným znečištěním, je plná hvězdných klenotů, které nám vypráví příběhy ze života hvězd. V dalekohledu spatříme mlhoviny, kde se rodí nové hvězdy, hvězdokupy plné mladých hvězd, krásné hvězdné páry v nejlepších létech i hvězdné hřbitovy. Zatouláme se rovněž daleko za hranice naší Galaxie. K pozorování budeme mít k dispozici dalekohled o průměru 40 cm. Díky temnější obloze, mimo přímý dosah prostějovských pouličních lamp, budeme mít možnost prohlédnout si tyto vzdálené objekty lépe než z prostějovské hvězdárny, ale dejte pozor na jednu veledůležitou věc – nezapomeňte se velmi teple obléct," vzkazují pořadatelé.

Sraz je v 18 hodin u kostela Nanebevzetí P. Marie v Mostkovicích, odkud se výprava přesune na asi 1 km vzdálené pozorovací stanoviště. Předpokládaný konec pozorování je asi v 21:00 hodin. Pozorování proběhne jen za dobrého počasí. Aktuální informace o konání akce můžete získat na telefonu 724 013 039.

Účast na akci je zdarma.

(Zdroj: hvezdarnapv.cz)

Poslat nový komentář