Pamatujete? Tomáš Holý

Pamatujete? Tomáš Holý
ilustrační foto
Další fotky: 
Pamatujete? Tomáš Holý
Pamatujete? Tomáš Holý

 

Tomáš Holý byl nejznámější českou dětskou filmovou hvězdou své doby. Na filmovém festivalu v Monte-Carlu v roce 1979 jej porota nazvala nejlepším dětským hercem od dob Shirley Templové. Po absolvování gymnázia začal studovat práva, ale jeho život devět dní před 22. narozeninami tragicky ukončila autonehoda na silnici mezi severočeskými obcemi Kytlice a Polevsko. Dnes by se Tomáš Holý dožil padesáti let.

 

 

Kdo by neznal filmy jako Marečku, podejte mi pero! , Ať žijí duchové!, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Setkání v červenci , Jak dostat tatínka do polepšovny, Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem či Prázdniny pro psa. Spojuje je postava malého hubatého kluka s odstávajícíma ušima a kouzelným úsměvem. On sám nechtěl být vyhaslou dětskou hereckou hvězdou, a tak si zvolil jinou kariéru. Osud tomu chtěl, že pro všechny zůstane už navždy výjimečným právě díky svému dětství.

V roce 2006 se Tomáš stal držitelem vůbec první hvězdy na zlínském chodníku slávy. V roce 2013 o něm natočila Česká televize dokument s názvem Malá hvězda nezapadá. O jeho životě vyšla kniha Jmenuju se Tomáš, kterou v roce 2017 napsal Ota Kars. (ber)

 

Poslat nový komentář