Oteplení s sebou přináší i nárůst požárů trávy a lesů 

Oteplení s sebou přináší i nárůst požárů trávy a lesů 
ilustrační foto
Další fotky: 
Oteplení s sebou přináší i nárůst požárů trávy a lesů 

Profesionální a dobrovolné jednotky vyjížděly několikrát na území Olomouckého kraje k požárům trávy a lesního porostu. Číslo souhrnného počtu výjezdů k požárům dosahuje dvou desítek. 

Z výčtu větších událostí stojí za připomenutí páteční (6.4.2018) večerní požár hrabanky a mladého lesního porostu v Boškově (Potštát) na Přerovsku. Došlo k celkovému zahoření na ploše zhruba 200x200 metrů. U události zasahovaly celkem čtyři jednotky, dostatečné zásobování vyřešily z hydrantové sítě ve Středolesí. Jednotky postupně procházely požářiště, dohledávaly drobná ohniska a to až do brzkých ranních hodin, poslední jednotka se na základnu vrátila krátce po jedné hodině ranní již v sobotu 7.4.2018.

"Výraznější nárůst požárů podobného charakteru evidovali hasiči od sobotní čtrnácté hodiny. K nejrozsáhlejšímu a zároveň počtem zasahujících jednotek největšímu požáru lesního porostu u kterého postupně zasahovalo devět jednotek se odehrál u Nové Hradečné. Hasiči zde likvidovali požár hrabanky a lesního porostu na ploše 350 x 100 metrů. Důležitá místa s dostatečnou zásobou vody pro dojíždějící cisterny byly zřízeny v Lipince a Nové Hradečné. Výraznému rozšiřování se hasičům podařilo zabránit zhruba po hodině a půl intenzivního hasebního procesu. V navazujícím čase postupovaly jednotky požářištěm, vše důkladně prolévaly vodou a dohledávaly skrytá hoření. Požár se celkově podařilo likvidovat krátce před devatenáctou hodinou, na místě ale z preventivních důvodů a dohledu zůstane jednotka dobrovolných hasičů Troubelice," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. 

Dvě jednotky hasičů zasahovaly také na Přerovsku. Jednalo se o požár trávy a částečně stromů v ovocné oboře v obci Radkovy. Požár zde poškodil zhruba padesátkou menších ovocných stromů. Na místě zasahovali dobrovolní hasiči Dřevohostice a jednotka z požární stanice v Přerově.

Požár travního porostu likvidovali krátce před půl šestou hodinou večerní také hasiči na Jesenicku. Tři jednotky vyjely do obce Adolfovice. Přístup k místu požáru vozidlům zkomplikoval úzký most a hasiči museli k místu požáru oklikou bezpečnější cestou. Požár se jim po chvíli podařilo lokalizovat i likvidovat. Na místě zasahovala profesionální jednotka ze stanice Jeseník za posílení dobrovolnými hasiči Jeseník a Bělá pod Pradědem.

Podobný typ zásahu likvidovaly dvě jednotky hasičů u obce Lukavice. Na místě došlo k požáru trávy na ploše 50x15 metrů. Operační středisko k likvidaci povolalo dobrovolné hasiče z Lukavic a nedaleké profesionální kolegy z požární stanice Zábřeh.

Všechny požáry se naštěstí obešly bez zranění osob. (red)

Foto HZS Olk

Poslat nový komentář