Zámek může provozovat ten, kdo na to má, říká ředitel Vlastivědného muzea

Zámek může provozovat ten, kdo na to má, říká ředitel Vlastivědného muzea
ilustrační foto

Zámek ve Ptení patří k nemovitostem, se kterými si majitel, město Prostějov, již několik let láme hlavu. Objekt nabídlo obci Ptení, několikrát se ho pokoušelo prodat. O jeho využití se nyní zasazuje zastupitelka Zuzana Bartošová. Podle ředitele Vlastivědného muzea Olomouc Břetislava Holáska je ale provoz takových objektů ztrátový.

„Pokud by ho měl někdo obnovit, tak kraj, stát nebo soukromník. Je nutné si uvědomit, že ročně je nutné provoz takového zařízení dotovat sumou tří, čtyř milionů a počítat s tím, že objekt se nikdy ekonomicky nevyplatí," sdělil PvNovinkám Holásek. „Budoucnost v našem regionu patří turistice, ale je nutné vybírat, co se vyplatí obnovovat. Pokud se o to pokouší obce, samy provoz prostě nezajistí," konstatoval Holásek.

Jako příklad uvedl zámek v Náměšti na Hané. „Objekt je obce, vše uvnitř je ale zapůjčeno," dodal.

Zámek je situován v centrální části obce Ptení, je čtyřkřídlý, jednopodlažní až dvoupodlažní, částečně podsklepený, postavený původně v renesančním stylu. V každém rohu stavby se nachází věž, objekt je umístěn na návrší jako samostatně stojící objekt s přístupem po nezpevněné komunikaci ve vlastnictví Statutárního města Prostějova. Areál zámku je oplocen, v části je cihlová zídka. Jižně od zámku se nachází bývalá konírna. Vstupní brána je v severním traktu, ve kterém je umístěno rovněž schodiště na půdu a do sklepa. V západním traktu byly v minulosti byty, v jižním traktu se kromě bytových jednotek nacházel rovněž sklad civilní obrany. Východní trakt byl využíván původně jako kinosál a jako hospodářské místnosti. V současné době nejsou žádné prostory zámku využívány. (ber)

Foto: MMPv

Poslat nový komentář