Týrá mne, fyzicky i psychicky. Odejít nedokážu

Týrá mne, fyzicky i psychicky. Odejít nedokážu
ilustrační foto

Ireně je 25 let, je dva roky vdaná a s manželem (35) má roční dceru. V poslední době se v rodině nakumulovaly finanční problémy a s tím přibyla i partnerská krize. Manžel začal Irenu psychicky a následně fyzicky napadat. Přesto od něj odejít nechce. Svého muže totiž stále miluje.

„Předtím jsme se občas pohádali, ale nikdy mi manžel fyzicky neublížil a představa něčeho takového se mi vyloženě hnusila. Tvrdila jsem, že jednou na mě vztáhne ruku a už mě nikdy neuvidí. Jenže realita je jiná. Občas mě pevně chytne, nakopne, přidrží. K tomu se přidalo psychické týrání,“ popisuje Irena běžné dny rodiny. Po incidentu, kdy ona pláče, manžel otočí, konejší ji a slibuje, že nic takového už nikdy neudělá. Jenže za pár dnů je vše ve starých kolejích.

„Už několikrát se stalo, že jsem vzala holku, do kabelky naházela doklady a utekla z bytu. Jenže pak se zase vrátím. Já ho prostě opustit nedokážu, miluju ho tak, že bych pro něj snesla všechno,“ dodává smutně. Naposledy ji manžel uhodil do hlavy pravítkem tak, že jí rozbil hlavu. Ani šest stehů ji ale nedonutilo odejít, nebo se obrátit na policii. Irena si uvědomuje, že jí začíná jít o život. Nejen jí, ale i malé dcerce. Přesto jediné východisko odmítá akceptovat, stejně jako odmítá vyhledat pomoc.

„Po letech psychického i fyzického týrání a napadání většina žen je tak nejistá a psychicky na dně, že často nejsou schopny si samy najít jiné ubytování, zaměstnání a odejít od manžela. Nevěří si, nemají sebevědomí, cítí se špatné, neschopné či se octnou v depresi, která jakoukoliv aktivitu směrem k odchodu ještě sníží. Žena se také často bojí, že pokud muž přijde na to, že ho chce opustit, vyvolá další vlnu urážek a násilí. Často také bývá, že muž má období, kdy se k ženě chová v rámci normy, je velmi emocionální a kaje se,“ říká jeden z prostějovských psychologů s tím, že toto popisuje většina týraných žen. To je často další důvod, proč ženy nejsou schopny takového muže opustit, vždy mu uvěří, že je miluje a už se to nebude opakovat. Že ženu miluje je i pravda, ale opakovat se to bude,.

Muž, který takto ženu týrá, je na ní často psychicky velmi závislý a tímto násilím se snaží tuto závislost potlačit. To ale není důvod, aby ho žena omlouvala. Hledat důvody, omlouvat, či se snažit pochopit ho proč to dělá, by ale nemělo sloužit k tomu, aby žena jeho chování tolerovala, omlouvala či akceptovala.

„Je třeba, aby si připustila, co se děje, uznala, že to není její vina, vyhledala pomoc a postupovala podle toho, co jí úřady či organizace poradí,“ dodává odborník. (ber)

Komentáře

Mam to samé,rozumím vám.
Cítim se jako ve vězení,nechybí ani znásilňování a sexistické nepokoje.Nevím co mam dělat,je z toho jedina cesta ven.

Poslat nový komentář