Svatá voda zvítězila v soutěži o obnovu studánek

Svatá voda zvítězila v soutěži o obnovu studánek
ilustrační foto
Další fotky: 
Svatá voda zvítězila v soutěži o obnovu studánek

Studánky již dnes sice neslouží primárně jako zdroj pitné vody, stále ale zůstávají důležitou součástí přírody a oblíbeným prvkem české krajiny. Největšího rozmachu se dočkaly v minulém století, kdy se jejich počet odhadoval až na přibližně 10 000. Statistiky ochránců přírody ovšem ukazují, že je jich v současnosti známo kolem 5 000.

Řadě lidí není naštěstí jejich osud lhostejný a společnými silami se zasazují o jejich postupnou obnovu a péči. Ročně se dobrovolníkům, zejména z řad ochránců přírody, podaří obnovit nebo nově postavit v průměru 15 studánek. Dobrou zprávou také je, že lidí věnujících svůj volný čas těmto aktivitám postupně přibývá, včetně například obcí či firem. Proto vznik projekt Živá voda, starající se o obnovu studánek. Letos v něm v Olomouckém kraji zvítězila studánka na Kosíři.

V letošním roce se hlasuje i o studánkách v Olomouckém kraji. Z Prostějovska se ve výběru ocitla jediná - studánka Svatá voda u Drahanovic. Sice se nachází těsně za hranicemi okresu Olomouc, ale leží v oblasti Velkého Kosíře, takže je nám blízká. Je to skromná studánka ukrytá v lese a má prý zázračnou moc. V soutěži v našem kraji nakonec zvítězila. „Děkujeme všem, kteří se do hlasování zapojili," vzkazuje za prostějovské ochránce přírody Eva Zatloukalová.

Již druhým rokem se k záchraně studánek připojuje i Toma, známá česká značka balených pramenitých vod. Ve spolupráci s odborníky z Českého svazu ochránců přírody jsou v jednotlivých krajích České republiky vytipovávány prameny vhodné k rekonstrukci. Z prvních šesti krajů již veřejnost v minulém roce svým hlasováním vybrala vítězné studánky, které se následně dočkaly odborné renovace na míru. V roce 2018 projekt pokračuje v dalších sedmi krajích. Další informace najdete na http://www.zivestudanky.cz. (ber)

Komentáře

Pak přijde politik a všechno zničí

Poslat nový komentář