Edmund Husserl sochu mít nebude. Komisi doporučuji, aby se už nikdy nesešla, hřímá primátor

Edmund Husserl sochu mít nebude. Komisi doporučuji, aby se už nikdy nesešla, hřímá primátor
ilustrační foto

Rada města Prostějova v červenci projednala přípravu soutěže o návrh „Ztvárnění pomníku filozofa E. Husserla v Prostějově“. Socha měla stát na náměstí E. Husserla, rodný dům Edmunda Husserla byl již před mnoha lety zbourán.

Výtvarnou soutěž o ztvárnění sochy vypisuje město Prostějov v letošním roce, tedy v roce 160. výročí narození tohoto světoznámého filozofa, rodáka z Prostějova. Samotná realizace měla proběhnout v roce 2020. Jenže všechno je jinak.

Do soutěže se přihlásilo se svými návrhy deset umělců. Komise, složená ze dvou zástupců města a tří odborníků z řad umělecké veřejnosti, navrhla k realizaci dílo Brýle s očima E. Husserla. Mezi ostatními byl i šestimetrový sloup, lavička a podobně. Jediným dílem, které skutečně mělo podobu Edvarda Husserla, byla socha Miloše Karáska. Tu ale odborníci odsoudili jako produkt zadání, „šitý na míru" právě autorovi sochy sedícího Jiřího Wolkera.

Primátor František Jura na dotaz PvNovinek reagoval nezvykle ostře. „Komise měla jediné štěstí, že jsem ten den nebyl přítomen v Prostějově. Jinak bych ji s okamžitou platností rozpustil a doporučil jí, aby se už nikdy nesešla. Díla, která označila za nejlepší, jsme v radě města většinou vůbec nepochopili a nedobrali se, co mají se světoznámým filozofem společného," uvedl s tím, že rada soutěž pozastavila.

"Osobně se mi líbily tři návrhy, mezi nimi byly brýle i lavička, ale do konzervativního Prostějova se nejlépe, dle mého subjektivního soudu, hodí klasická socha," doplnila náměstkyně primátora Milada Sokolová s tím, že v centru Prostějova jsou hned tři sochy, které názvu socha odpovídají - socha TGM, socha věnovaná Jiřímu Wolkerovi a nedávno renovovaná socha Karla Havlíčka Borovského. (ber)

Edmund Husserl (8. 4. 1859 v Prostějově – 27. 4. 1938 ve Freiburgu)

Narodil se v prostějovské židovské obci. Byl profesorem na univerzitách v Göttingenu a Freiburgu. Své první dílo věnoval Husserl svému učiteli Franzi Brentanovi a mělo název ”Philosofie der Arithmetik”.

První práce, která uvedla Husserla do světového filosofického povědomí, jsou „Logická zkoumání”. Tato práce vyšla v roce 1900. Husserl v ní vystupuje proti psychologismu a správně hájí transcendentální logiku. Po filozofii žádá, aby byla přesnou vědou a k tomu je třeba, aby byly dány základní pojmy, která má dodávat fenomenologie.

Je zakladatelem fenomenologické školy. Jeho metoda získala brzy mnoho stoupenců, protože poukazovala na nesprávnost empirismu, který se ztrácel ve faktech. Dále tato metoda vyhovovala časové tendenci po samostatných metodách a předmětech, vedla k přesné logické formulaci a nespokojovala se s pouhým hromaděním materiálů.

V belgickém městě Lovani (Leuven) je Husserlův archiv. Rodný dům Edmunda Husserla byl zbořen počátku roku 1959. (ber)

Komentáře

Sešli jsme se po 45 letech. Spolužáci ze základky. Nádherná říjnová sobota. Padaly teplotní rekordy. Prošli jsme se po městě. Ne všichni žijeme celý život v Prostějově. Očima bývalých rodáků: Prostějov je špinavý a zaprášený, zanedbalý, ošumělý. Kdekterá vesnice je na tom líp. Ani čistá fasáda Národního domu nepomohla vylepšit dojem. Až mi to bylo líto. Z kulturní hanácké metropole se stává podprůměrné zanedbané maloměsto, které se navíc bojí překročit svůj stín. Co na to starousedlíci? A co na to primát?
alena spurná

Ten Brněnský orloj by taky šel.

Jura taky bude mít sochu.Mickey Mause tomu se nejvíc podobá

Poslat nový komentář