Hlasování o nejkrásnější alej končí. Dejte hlas prostějovským platanům

Hlasování o nejkrásnější alej končí. Dejte hlas prostějovským platanům
ilustrační foto

Tisíce kilometrů našich silnic, polních cest, ulic i parkových promenád od nepaměti lemují aleje stromů. Obdivujeme jejich krásu v každém ročním období a ceníme si jejich staleté historie. Obdivujeme příběhy, které se pod korunami stromů odehrály. Aleje nám poskytují místo k procházkám i odpočinku. Patří ke zdravé a fungující krajině. Hlasovat v anketě Alej roku 2019 pro prostějovskou alej platanů v Rejskově třídě je možno jen do 7. ledna 2020. Město Prostějov se totiž přidalo ke hledání nejkrásnější aleje a stromořadí a přihlásilo ji do soutěže.

O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha místních lidí o záchranu nebo odhodlání lokálních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

„Naše platanová alej byla vysázena na počátku 20. století na Rejskově třídě, která začala postupně vznikat po zbourání městských hradeb a dodnes spojuje místní nádraží a centrum města. Alej je členěná na tři úseky podle domovních bloků, první a poslední její úsek tvoří stromořadí dorůstajících javorů, které nahradily původní stromy. Nejkrásnější částí aleje je ovšem její střední část, tvořená více než desítkou mohutných platanů, které jsou nádherné v kterémkoliv ročním období a v každé denní době. V průběhu posledního desetiletí získala alej jako doplněk pás trvalkových záhonů, a tak obyvatelé mohou obdivovat jak klenuté majestátní stromy, tak i drobné květiny a trávy pod nimi,“ informovala náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Organizátorem ankety Alej roku je spolek Arnika - Centrum pro podporu občanů. Anketa Alej roku je určena pro širokou veřejnost. Cílem ankety je upozornit na krásu a užitek, které nám přinášejí aleje a stromy podél cest i ve volné krajině.

Harmonogram ankety Alej roku 2019

Zahájení hlasovací fáze

 čtvrtek 7.11.2019

Ukončení hlasovací fáze

 úterý 7.1.2020

Oficiální vyhlášení výsledků ankety

 polovina ledna 2020

Hlasovat je možno do 7. 1. 2020 do 12 hodin na: https://www.alejroku.cz/2019/platanova-alej-na-rejskove-tride-v-prostejove. (red)

Foto: Zbyněk Honest

Poslat nový komentář