Kam s autovraky? Stáhněte si aplikaci

Kam s autovraky? Stáhněte si aplikaci
ilustrační foto
Další fotky: 
Kam s autovraky? Stáhněte si aplikaci

Každý vlastník motorového vozidla se dříve či později musí zabývat otázkou kam s ním, když mu auto nebo motocykl doslouží a stane se z něj takzvaný autovrak. Zákon o odpadech přitom ukládá, že každé nepojízdné vozidlo musí projít ekologickou likvidací, a to pouze u autorizovaných společností.

Pokud zrovna řešíte co s autovrakem, pomůže vám aplikace "Kam s ním?," která vás nasměruje k nejbližšímu autorizovanému zpracovateli autovraků v okolí. Vyhnete se tím navíc pokutě až 20 000 Kč, která hrozí při předání vozidla neoprávněné osobě či při jiném způsobu likvidace.

Likvidace je zdarma a leckde vám i zaplatí.

Než si autovrak převezme oprávněná osoba, nesmí zůstat na pozemní komunikaci, ani na místě, kde by ohrozilo životní prostředí nebo narušilo estetický vzhled obce či krajiny. Za to opět hrozí pokuta až 20 000 Kč a nepříjemné zjištění, že vozidlo bylo odtaženo. V aplikaci „Kam s ním?" proto najděte nejbližšího oprávněného zpracovatele autovraků a kontaktujte ho. Domluvíte s ním podrobnosti odtahu, nebo můžete vozidlo odvézt na dané místo vlastními silami. Při předání vozidla potřebujete doklady k vozidlu a občanský průkaz. Pokud není vozidlo napsáno na vás, připravte si plnou moc a u firemních vozidel výpis z obchodního rejstříku. Není třeba s ním dělat nic dalšího ani ho umývat.

Firma, která vozidlo přebere, vám musí vystavit doklad o ekologické likvidaci. Ten je potřeba předložit při vyřazení z registru vozidel na dopravním odboru příslušného úřadu spolu s doklady, SPZ a občanským průkazem.

Aplikace „Kam s ním?" obsahuje kontakty na 357 autorizovaných zpracovatelů autovraků po celé České republice. Na mapě díky tomu snadno naleznete nejbližšího likvidátora a domluvíte se s ním na převzetí Vašeho vozidla. Potřebujete se kromě autovraku zbavit také starých pneumatik, autobaterií, technického oleje nebo něčeho jiného? Aplikace „Kam s ním?" vám poradí, co s jakýmkoliv druhem odpadu.

Dobrou zprávou pro všechny vlastníky ojetých vozidel je, že za ekologickou likvidaci se neplatí. Mnozí zpracovatelé vám naopak za autovrak zaplatí, přičemž částky za jedno vozidlo se většinou pohybují mezi 1 000 až 3 000 Kč. Navíc existuje možnost získat příspěvek od státu ve výši 30 000 nebo 60 000 korun na nákup nového vozidla. Je proto třeba splnit podmínky stanovené v § 37d zákona č. 185/2001 Sb. Problém může nastat, pokud budete likvidovat neúplné vozidlo, například bez karoserie, převodovky či motoru. V takovém případě může být likvidace zpoplatněna a je lepší se předem informovat v servisu.

Aplikaci si můžete stáhnout na https://www.kamsnim.cz/. (red)

Foto: kamsnim.cz

Poslat nový komentář