Pošta zvedá platy. Od dubna až o 1 500 Kč

Pošta zvedá platy. Od dubna až o 1 500 Kč
ilustrační foto

Od dubna tohoto roku vzroste mzda zaměstnanců České pošty v průměru o 5 %. Dne 26. února 2020 to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček spolu s generálním ředitelem České pošty Romanem Knapem. Mzdy vzrostou nejvíce poštovním doručovatelům. Zaměstnanci také dostanou mimořádnou odměnu.

Zvýšení mzdy v průměru o 5 % odpovídá předpokládanému nárůstu mzdy v Česku. Po roce jde o další narovnávání nespravedlivě nízkých mezd pošťáků, které jsou stále pod celostátním průměrem. „Vloni vzrostly platy řadových zaměstnanců pošty o 10 %, letos to bude v průměru o dalších 5 %. Pokud má být pošta konkurenceschopná, nemohou v ní lidé dřít za almužnu,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Nejvíce vzroste mzda listovním doručovatelům, kteří přechází na nový systém dvourychlostního doručování, a to průměrně o 1500 Kč, ostatním zaměstnancům v průměru o 1000 Kč. „Pokud bychom mzdy nezvýšili, pošťáci by nebyli oceněni za svou práci. Přitom personální stabilizace je pro současnou transformaci podniku klíčová,“ dodal ministr vnitra. U listovního doručovatele dojde k navýšení ze současných 21 188 Kč měsíčně na 22 688 Kč, pracovníkům u přepážek vzroste mzda z 25 548 Kč na 26 548 Kč.

Vzhledem k tomu, že mzdy vzrostou až od dubna, získají pošťáci do únorové výplaty mimořádnou odměnu minimálně 1 500 Kč, průměrně pak 1 760 Kč. „Mzdy našich zaměstnanců považuji za nedůstojné především v době, kdy ekonomika roste. Nabízíme jim sice různé benefity, ale to nestačí. Proto je navýšení mezd nutné,“ doplnil generální ředitel České pošty Roman Knap. Mezi benefity patří např. pět týdnů dovolené, zkrácený pracovní úvazek, příspěvek na stravování nebo zvyšování příspěvku z Fondu kulturních a sociálních potřeb.

Růst mezd je v souladu se strategií transformace České pošty i finančním plánem, podle kterého by státní podnik měl být v zisku v roce 2021. Navíc ztráta podniku bude letos nižší, než vedení podniku předpokládalo. Navýšení bude pošta částečně financovat z provozních úspor.

(Zdroj: MVČR)

Komentáře

A zároveň zdraží o 200 procent na plat ředitele

A za co?
Doporučený dopis s příplatkem za expresní doručení podaný v Prostějově 20.2.2020 na poště v Arkádě, dorazil adresátovi v Olomouci 26.2.2020. Dobré že?

Poslat nový komentář