Hygienici se opět chystají na kontroly letních táborů

Hygienici se opět chystají na kontroly letních táborů
ilustrační foto adam.cz

 

I letos budou o prázdninách hygienici kontrolovat dětské tábory. Zaměří se hlavně na hygienické podmínky v kuchyních, sprchách a na toaletách, a jestli mají děti celodenní přístup k pitné vodě. Na dětské tábory každý rok odjíždí přes 150 tisíc dětí.

Hygienikům se letos nahlásilo více než 1500 pořadatelů, uvedl hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta: „Dostaneme se téměř na všechna místa, kde se tábory konají. Můžu říct, s ohledem na množství sankcí a zjišťovaných závad, že je tu tendence zlepšování. Svědčí o tom i množství epidemií, které se vyskytnou v průběhu letní dětské rekreace v těchto zařízeních.“ 

„Kontrolujeme zabezpečení akce pitnou vodou, hygienické zázemí, podmínky pro ubytování dětí,“ vysvětlila Hana Kabátová  z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Loni hygienici dali organizátorům dětských táborů 53 pokut za celkem 39 tisíc korun. Pokuty ale nejsou likvidační - buď jsou blokové, nebo následuje sankční řízení v řádech čtyři až pět tisíc.

Nejčastěji táborníci špatně skladují potraviny. Hygienici vloni našli i jídlo s prošlou lhůtou spotřeby. Také řešili plesnivé celty, špatné sprchy a nedostatečné zásobení pitnou vodou.

Organizátoři táborů pak měli v nepořádku i zdravotní dokumentaci nebo jim chyběli kvalifikovaní zdravotníci. Přitom v létě roste počet dětských úrazů až o 25 procent. (ber)

Poslat nový komentář