Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné

Nošení respirátorů v MHD i obchodních centrech by dle Ústředního krizového štábu nemělo být povinné
ilustrační foto pixabay

Ve středu opět jednal Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Tématem bylo mj. nošení respirátorů v místech s vysokou koncentrací obyvatel, zásoby zdravotnického materiálu nebo diskuse o možném uvolňování opatření.

Ústřední krizový štáb dle svého předsedy a ministra vnitra Jana Hamáčka doporučí vládě, aby nošení respirátorů v MHD, dálkové dopravě nebo obchodních centrech nenařídila jako povinné. „Nechceme občanům respirátory v MHD či obchodech nařizovat, ale důrazně je doporučit. Řešíme také, jak zajistit respirátory pro nízkopříjmové osoby. V úvahu připadá např. využití státem vydaných voucherů,“ uvedl Jan Hamáček. Dle pracovní skupiny ÚKŠ je takových občanů, pro které by pořizování respirátorů mohlo znamenat finanční zátěž, cca 3 miliony. Jde hlavně o seniory a lidi pobírající sociální dávky. Jako možné řešení se jeví vydané vouchery, po jejichž předložení např. v lékárně by lidé dostali respirátor zdarma.

ÚKŠ zadal Ministerstvu průmyslu a obchodu zpracovat výrobní kapacity respirátorů v Česku. Dle zjištění je výrobní kapacita 20 mil. respirátorů měsíčně, ve státních zásobách je v tuto chvíli 16 milionů respirátorů jako záloha pro složky státu.

Podle informací, které ÚKŠ získal, má Česko dostatek zdravotnického materiálu, včetně toho jednorázového na očkování. Do Státních hmotných rezerv už dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou zásoby jehel i rozpouštěcích roztoků. Dostatek je i dalšího materiálu, např. rukavic. (Zdroj MV ČR)

 

Poslat nový komentář