Krajský ředitel hasičů vyzdvihnul reakci vlakvedoucího. Zachránil život cestujícím

Krajský ředitel hasičů vyzdvihnul reakci vlakvedoucího. Zachránil život cestujícím
Foto HZS Olomouckého kraje

„Obrovská rána, silný náraz. Praštil jsem se do hlavy a upadnul jsem,“ popisuje úterní srážku vlaku a kamionu v Olomouci na přejezdu na Bělidlech vlakvedoucí Roman Juřena. Kvůli protržené palivové nádrži začal první vagón i kamion po střetu okamžitě hořet. Požár se velice rychle šířil, vagón se plnil černým jedovatým kouřem. Uvnitř studenti i lidé mířící do práce. Uvězněni uvnitř hustým dýmem a plameny. „Zvednul jsem se, rozhlédnul se a viděl jsem, že z prvního vozu šlehá vysoko oheň a že v něm jsou lidé,“ popisuje situaci vlakvedoucí, který se v tu chvíli nacházel ve druhém vagónu.

Přes otřes z pádu a obrovský stres však zareagoval ukázkově. Mezi lidmi, kteří se snažili ze druhého vozu dostat ven, se prodral ke dveřím na konci soupravy. „Spojují oba vagóny. Kvůli bezpečnosti jsou zamčené. Byly ale poškozené, kolize poničila i plechové schůdky mezi nimi. Naštěstí se mi dveře podařilo odemknout, nešly otevřít, ale podařilo se mi vytvořit úzký průchod, kudy se mohli lidé z prvního vagónu dostat do druhého a ven. Ani nevím, kolik jich bylo, ale všichni byli natlačení u dveří a čekali tam, až jim z hořícího vozu někdo pomůže. Vagón už byl plný černého dýmu, nebylo skoro nic vidět, špatně se dýchalo,“ líčí drama na přejezdu Juřena.

Když se mu podařilo dostat všechny cestující do bezpečí, kleknul si na všechny čtyři a vydal se do hustého kouře. „Nikde jsem neviděl našeho mašinfíru. Rozhodnul jsem se, že se zkusím podívat, jestli není někde poblíž, ale posunul jsem se v hořícím vozidle asi dva kroky. Jenže už jsem vůbec nemohl dýchat, tak jsem vycouval a vrátil se do druhého vozu a rychle vlak opustil,“ popisuje dění uvnitř soupravy.

Dle našeho řídícího důstojníka, který na místě zasahoval, by se lidé bez pomoci vlakvedoucího tak rychle z hořícího vlaku určitě nedostali. „Rozsáhlý požár iniciovaný velkým množstvím paliva z proražené nádrže jim rychle odříznul cestu ke dveřím a vagón zaplnil okamžitě jedovatý dým. Jde o velice nebezpečnou situaci ohrožující život. Takže musím jeho reakci vyzdvihnout a poděkovat mu za ni. Bez jakýchkoli příkras: cestujícím z hořícího vagónu zachránil život,“ pochválil jej Jiří Osyka, řídící důstojník zásahu.

Zvenčí vypadala situace obdobně dramaticky. Nedaleko přejezdu dlouhá léta funguje autoservis, v němž pracuje Lukáš Dudík. „Slyšel jsem strašnou ránu, šel jsem se podívat, co se děje a viděl jsem, že hoří vlak a kamion. Uvnitř byli lidé, ale nemohli ven,“ říká mladý muž. Přiběhnul proto k vlaku a snažil se otevřít pojistkou zablokované dveře. „Nejprve to vůbec nešlo, ale nakonec jsem s tím zabojoval a jedno křídlo se mi podařilo otevřít,“ vysvětluje situaci. Poté otevřel i prostřední dveře a pomohl cestujícím do bezpečí. „Za chvíli se ke mně přidali i další kolemjdoucí, takže to pak šlo celkem rychle. Všude byl dým, tak jsme cestující navigovali dál od soupravy,“ podotýká Lukáš Dudík.

Dle ředitele HZS Olomouckého kraje brigádního generála Karla Koláříka si oba muži zaslouží pochvalu za okamžité jednání a pohotovou reakci. Vyzdvihuje především to, že i v silně stresové situaci dokázali udržet chladnou hlavu a koncentrovat se na zásadní úkol: dostat cestující do bezpečí. „Reakci pana Juřeny považuji za vzorovou. V dnešní době je potřeba toto statečné chování ocenit a upozornit na něj. Bez jeho pomoci by mohla událost mít tragické následky,“ uzavírá krajský ředitel hasičů. (red)

Poslat nový komentář