Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku končí Dnem Země

Povězte jeho příběh ostatním. Nominace na Strom roku končí Dnem Země
ilustrační foto stromroku

Nadace Partnerství již po dvacáté hledá Strom roku České republiky. Kdo naváže na úspěch poslední vítězky Jabloně u Lidmanů, může následující dva týdny ovlivnit každý, a to až úderu půlnoci Dne Země 22. dubna. Přihláškou provede jednoduchý formulář na www.stromroku.cz. Že se najde nějaký i na Prostějovsku, doufá náměstkyně primátora Prostějova Milada Sokolová.

„Nominovali jsme kandidáty do ankety Alej roku a byli úspěšní. V roce 2019 byla platanová alej v Rejskově ulici druhá v republice, vloni pak alej lip na Hloučele třetí. Doufejme, že najdeme strom, který svým příběhem zaujme nejen porotu,“ říká náměstkyně.

Podat návrh může kdokoli – jednotlivci, rodiny, sdružení, firmy, školy i obce. Dvanáct nejzajímavějších finalistů, kteří vzejdou z výběru poroty, bude soutěžit o titul Strom roku v letním online hlasování.

Prozatím přišly nominace od bezmála třicítky uchazečů. „Letošní přihlášky ukazují, že lidé mají o jubilejní ročník zájem. Mezi uchazeči je například jinan přezdívaný Hirošima zasazený ze semen stromu, který přežil výbuch atomové bomby, téměř šestimetrový dub starý 427 let s přízviskem Podhorský velikán, ořešák zasazený odsunutými Němci nebo Lipové memento zatopené obce na Slezské Hartě,” představuje možné kandidáty na prestižní titul koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža z Nadace Partnerství. 

Porotci kromě dvanácti finalistů vybírají i stromy, kterým udělí čestný titul Strom hrdina. Jedná se o symbolické ocenění stromům, které přežívají v nepříznivých podmínkách, ohrožuje je kácení, vandalismus nebo jiná lidská činnost.

K přihlášce stačí znát základní informace o stromu: jeho historii, druh, alespoň přibližné stáří a polohu, porotě pomohou i poutavé fotografie nebo archivní materiály. Hlavním kritériem úspěchu je ale příběh stromu a jeho spojení s místními lidmi. (ber) 

 

Komentáře

Vykácená stromová alej, zasazená k výročí státu na ulici Josefa Lady.

Ekologie je mrcha - ta nám vykácí ještě mnoho stromů. Z důvodů ekologický staveb (např. vykácený les v Německu pro továrnu na elektromobily). Nebo mnoho vykácených lesů pro těžbu nedostatkové biomasy pro "ekologické" zdroje tepla a elektřiny. Nebo jako alej na ulici Josefa Lady pro "ekologickou" stavbu cyklostezky.

Jestli budou ekologisté ještě chvíli řádit, a dělat své projekty - brzy bude z naší země poušť a měsíční krajina.

Poslat nový komentář