cyklisté

Strážníci se zaměřili na cyklisty

Foto Městská policie Prostějov

Strážníci se zaměřili na povinnou výbavu jízdního kola a dodržování dopravních předpisů. Preventivní akce se konala 21. srpna v dopoledních hodinách na ulici Šárka – Okružní.

„Během dopoledne bylo zkontrolováno celkem 27 cyklistů. Převážná většina měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Některým cyklistům chyběly předepsané odrazky. Těm bylo kolo dovybaveno reflexními samolepkami, které plně chybějící odrazky nahradí. Zkontrolovaní cyklisté odjížděli s drobnými dárky v podobě reflexního doplňku na oděv," uvedla komisařka Tereza Greplová. V průběhu akce se strážníci setkali i s neukázněnými chodci, kteří se pohybovali po cyklostezce. Těm bylo vysvětleno jejich protiprávní jednání.

Námraza a sníh cyklisty neomlouvá. Na chodníku nemají co dělat

Foto ber

Ani nepřízeň počasí řadu cyklistů od pohybu po silnicích neodradí. Mlha, sníh ani ledovka pro ně nejsou překážkou, i když bicykl mnohdy příliš neovládají. Mnohdy ani nejsou pořádně vidět. Řada z nich navíc volí cestu po chodnících.

Podle policejního mluvčího Františka Kořínka by člověk měl rozvážit, jestli musí v takovém počasí na kole vyjet. Skutečně totiž riskuje svůj život. Nepomůže ani jízda po chodníku. „Pravidla silničního provozu jízdu cyklistů po chodnících zakazují. Na chodníku může jet pouze cyklista mladší deseti let. „Velký“ cyklista musí kolo vést, má status chodce,“ konstatuje Kořínek s tím, že hříšníkům může být uložena pokuta až do výše 2 tisíc korun. (ber)

Srazili se dva cyklisté. Oběma je deset let

Foto PČR

V pátek 2. října 2020 před sedmnáctou hodinou došlo v obci Suchdol k dopravní nehodě dvou desetiletých cyklistů. K nehodě mělo dojít tak, že jeden z chlapců měl narazit do druhého, který se zrovna chystal rozjet.

Nasedající cyklista byl po pádu převezen do prostějovské nemocnice k preventivními vyšetření. Oba chlapci měli v době střetu nasazeny ochranné přilby, takže k vážnějšímu zranění nedošlo. Výše škody způsobené na jízdním kole sraženého chlapce byla předběžně vyčíslena na tři tisíce korun. "Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího policejního šetření," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)

Podnapilí cyklisté policistům neunikli. Nejopilejší měl v dechu 2 promile

foto Policie ČR

Hned několik cyklistů, kteří usedli na kolo pod vlivem alkoholu, přistihli od pátečního odpoledne prostějovští policisté.

Prvním je osmačtyřicetiletý cyklista, kterého kontrolovali policisté obvodního oddělení Němčice nad Hanou v pátek krátce po půl jedné odpoledne, na komunikaci mezi obcemi Mořice a Nezamyslice. Provedli u něj orientační dechovou zkoušku a naměřili mu 1,46 promile alkoholu v dechu, opakovanými dechovými zkouškami pak znovu 1,30 a 1,31 promile alkoholu v dechu. Cyklista s naměřenými hodnotami souhlasil a k požití alkoholu se přiznal. Policisté mu další jízdu zakázali.

Bezpečné prázdniny na kole

Foto Městská policie Prostějov

Ve čtvrtek v době od 13 do 15 hodin se v Netušilově ulici v Prostějově konala preventivní akce zaměřená na cyklisty. Strážníci během dvou hodin zkontrolovali 24 cyklistů. Cílem akce byla kontrola povinné výbavy jízdního kola. 

"Převážná většina cyklistů měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Těm, kterým chyběla některá z odrazek, strážníci kolo dovybavili reflexními samolepkami, které chybějící odrazky plně nahradí. V průběhu akce se strážníci setkali i s neukázněnými chodci, kteří se pohybovali po stezce pro cyklisty. Ti byli na protiprávní jednání upozorněni," uvedla strážník Tereza Greplová. Jelikož se jednalo o preventivní akci, byly zjištěné prohřešky řešeny domluvou. Vzorní cyklisté odjížděli ze stanoviště s drobným reflexním dárkem. (red)

Cyklistická přilba zvyšuje při nehodě šanci přežití

ilustrační foto

Loňské dopravní nehody si vyžádaly 547 mrtvých, přičemž 36 z nich byli cyklisté včetně jednoho dítěte. Smutnou realitou však je, že dospělí stále podceňují nošení přilby. Při jízdě ji na hlavě nemělo nasazenou 28 obětí.

Cyklisté patří společně s chodci a motocyklisty mezi nejohroženější skupiny účastníků silničního provozu. V roce 2019 zemřelo při dopravních nehodách celkem 36 cyklistů, dalších 309 bylo těžce zraněno a 3 162 lehce. Nejvíce usmrcených cyklistů bylo ve věku 65 a více let, a to celkem 16 z nich. Dalším 9 bylo mezi 55 a 64 lety. „Zejména starší generace cyklistů není na přilby příliš zvyklá a mylně se domnívá, že při jízdě není důležitá. Stačí přitom banální překážka a následný pád z kola může mít vážné nebo tragické následky.

Policisté radí chodcům. Kvůli bezpečnosti

ilustrační foto PČR

Nejprve si připomeňme, jak je to se stále silně zakořeněným mýtem o absolutní přednosti chodců na přechodu pro chodce.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích uvádí, že řidič mimo jiné nesmí „ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje“.

Srazily se dvě cyklistky. Na chodníku

Foto PČR

Ve čtvrtek 16. srpna 2018 před patnáctou hodinou došlo na chodníku v ulici U Spořitelny v Prostějově k dopravní nehodě dvou cyklistek ve věku 54 a 58 let. 

Starší z žen jela po chodníku ve směru od Žižkova náměstí k ulici Palackého. Asi 30 metrů před křižovatkou s ulicí Palackého jí do cesty náhle zpoza rohu vyjela druhá cyklistka. Ta jela po vyšlapané pěšině od budovy základní školy v Palackého ulici. Došlo k jejich čelnímu střetu, po kterém obě upadly na chodník. Při nehodě obě cyklistky utrpěly zranění, se kterými byly převezeny do prostějovské nemocnice k ošetření. Ke zranění dalších osob nedošlo. Výše způsobené hmotné škody byla předběžně vyčíslena na 200 korun. Alkohol řidiček policisté vyloučili provedenými dechovými zkouškami.

Cyklista nadýchal. Dál musel pěšky

ilustrační foto PČR

Po svých musel opustit hlídku policistů pětatřicetileletý cyklista, který byl včera krátce před půlnocí zastaven na ulici Mlýnská v Prostějově. 

"Po kontrole dokladů přišla na řadu dechová zkouška, která byla pro cyklistu nepříznivá, i když to zřejmě předpokládal, protože nadýchal 1,08 a opakovaně 1,25 promile alkoholu v dechu," uvedla policejní mluvčí Miluše Zajícová. K požití alkoholu se přiznal a uvedl, že před jízdou vypil čtyři jedenácti stupňová piva. Jeho jednání bylo vyhodnoceno a kvalifikováno jako přestupek. (red)

 

Policisté hledají svědky dopravní nehody u prodejny OKAY!

ilustrační foto PČR

Dne 29. května 2018 v 14:50 hodin došlo v Konečné ulici v Prostějově, u prodejny OKAY, k dopravní nehodě dvaasedmdesátiletého cyklisty. Policisté hledají svědky události.

"Před cyklistou jela ve stejném směru osmatřicetiletá řidička s vozem Škoda Octavia, která parkovala na parkovacím místě.

Muž z dosud přesně nezjištěných příčin upadl na komunikaci a způsobil si zranění, se kterým později vyhledal lékařské ošetření," uvedl policejní mluvčí František Kořínek.