cyklisté

Cyklobusy vyjedou i letos

ilustrační foto Magistrát města Prostějova

Radní na svém jednání odsouhlasili provoz cyklobusů pro letošní sezónu.

„Cyklobusy budou obsluhovat dvě trasy, konkrétně Prostějov – Plumlov – Drahany – Rozstání – Baldovec – Jedovnice a Prostějov – Olomouc – Sobáčov – Mohelnice – Bouzov. Předpokládaná částka, kterou město za provoz uhradí je 336 400,- Kč bez DPH. Tato částka je pro letošní rok 2024 navýšena o meziroční inflaci.

Strážníci ukončili sedmou etapu značení jízdních kol

ilustrační foto

V úterý 5. září a ve čtvrtek 7. září uskutečnili za pomocí externího stanoviště městské policie značení jízdních kol, koloběžek a kompenzačních pomůcek.

Pro zájemce o značení syntetickou DNA byla připravena pětice strážníků, a to u kina Metra 70 a následně v Kolářových sadech u hvězdárny. Značení probíhalo vždy od 15 do 18 hodin. Vzhledem k tomu, že bylo příznivé počasí, využilo této služby více jak 50 osob. „Forenzní značení pro veřejnost bude realizováno i v roce 2024. Během sedmi etap bylo Městskou policií Prostějov označeno celkem 1484 předmětů," doplnila komisařka Tereza Greplová. (red)

Dopravně bezpečnostní akce odhalila mezi cyklisty hříšníky

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu v dopoledních hodinách proběhla na ulici Pod Kosířem preventivní akce zaměřená na cyklisty. Strážníci kontrolovali nejen povinnou výbavu jízdních kol, ale i to, zda cyklisté dodržují dopravní předpisy.

„Strážníci během dvou hodin zkontrolovali 35 cyklistů. U převážné většiny byly zjištěny drobné nedostatky v povinné výbavě jízdního kola. Zákonem předepsané odrazky, které cyklistům chyběly, strážníci doplnili nalepením reflexních samolepek, které odrazky plně nahradí. V průběhu akce bylo zastaveno šest osob, které při jízdě na kole nebo koloběžce neměly na hlavě přilbu, i přes to, že jim tuto povinnost ukládá zákon,“ uvedla komisařka Tereza Greplová.

Strážníci se zaměřili na cyklisty. Preventivně

Foto Magistrát města Prostějova

V průběhu letních prázdnin realizuje Městská policie Prostějov několik akcí pod názvem „Na prázdniny bezpečně“. Jde o preventivní akce zaměřené na cyklisty a povinnou výbavu jízdních kol. Od června do poloviny prázdnin strážníci zkontrolovali stovky cyklistů.

Nejčastější zjištěnou závadou, byla chybějící odrazka v paprscích kol. Oranžové odrazky totiž cyklistům z výpletu kol upadávají při odkládání bicyklu do stojanů nebo se časem ze špic vylámou. Někteří cyklisté postrádali i přední bílou nebo zadní červenou odrazku. V ojedinělých případech se strážníci setkali i s cyklisty, kteří na svém dopravním prostředku neměli žádnou odrazku ani jiný reflexní prvek. Pokud cyklistům chyběla některá z odrazek, strážníci jejich bicykl dovybavili reflexními samolepkami, které nalepili na místa, kde předepsané odrazky chyběly.

Policisté se opět zaměřili na cyklisty

Foto Magistrát města Prostějova

Ve středu se v dopoledních hodinách v rámci preventivní akce strážníci společně s policisty zaměřili na cyklisty. Strážci zákona upozorňovali cyklisty zejména na jejich bezpečnost v dopravě, na správnou výbavu jízdního kola, používání reflexních prvků a na dodržování dopravních předpisů. Zároveň také připomínali důležitost používání ochranné přilby při jízdě nejen na kole, ale také na koloběžce. Přestože zákon ukládá tuto povinnost pouze osobám mladším 18 let, apelovali policisté i na starší ročníky, aby dbali na své zdraví a ochrannou přilbu používali také.

V průběhu preventivní akce bylo zkontrolováno 26 cyklistů, a to na cyklostezce před místním nádražím v ulici Sladkovského. Převážné většině zkontrolovaných cyklistů chyběla některá z předepsaných odrazek. Těm, kterým odrazky na kole chyběly, byly nalepeny reflexní samolepky, které odrazky plně nahradí. Při kontrole byl zjištěn jeden dvanáctiletý cyklista bez přilby. V tomto případě musel mladík z kola sesednout a dál ho pouze tlačit.

Na cyklostezce do Žešova se srazili cyklisté. Policie hledá svědky!

Foto Policie ČR

V pátek 28. července v době mezi 20:40 a 21:00 hodin jel 31letý cyklista od obce Prostějov ve směru na obec Žešov po cyklostezce, kdy v protisměru jel 27letý cyklista. Starší cyklista po cyklostezce kličkoval a s největší pravděpodobností vjel protijedoucímu do jízdní dráhy, kdy došlo ke střetu a pádu obou cyklistů na zem.

„S mladším cyklistou jela na koloběžce jeho přítelkyně, která ale jela před ním a samotný střet neviděla, pouze za sebou uslyšela ránu. Uvedla ale, že protijedoucí cyklista při jízdě kličkoval a sama musela při průjezdu okolo něj zpomalit, aby nedošlo ke kolizi. Oba muži se při pádu zranili a skončili v péči záchranářů s následným převozem do nemocnice," informovala o nehodě policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Strážníci si došlápli na cyklisty. Preventivně

Foto Magistrát města Prostějova

V úterý v době od 9:30 do 11:30 hod proběhla na ulici Netušilova preventivní akce zaměřená na cyklisty a povinnou výbavu jízdního kola. Strážníci zkontrolovali během dopoledne více jak dvě desítky cyklistů.

Převážná většina měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Některým cyklistům chyběly zákonem předepsané odrazky. Strážníci těmto osobám jejich bicykly dovybavili nalepením reflexních samolepek, které plně nahradí chybějící odrazky. Za vzorně vybavené kolo obdrželi cyklisté drobný dárek v podobě reflexního doplňku na oděv. Zkontrolovaní cyklisté odjížděli i s radami, jak se chovat nebo naopak nechovat při jízdě na kole nebo na koloběžce. „Během akce strážníci zastavili dvě mladistvé osoby, které během jízdy neměly na hlavě přilbu.

Strážníci se zaměřili na cyklisty

Foto Městská policie Prostějov

Strážníci se zaměřili na povinnou výbavu jízdního kola a dodržování dopravních předpisů. Preventivní akce se konala 21. srpna v dopoledních hodinách na ulici Šárka – Okružní.

„Během dopoledne bylo zkontrolováno celkem 27 cyklistů. Převážná většina měla svůj dopravní prostředek v pořádku. Některým cyklistům chyběly předepsané odrazky. Těm bylo kolo dovybaveno reflexními samolepkami, které plně chybějící odrazky nahradí. Zkontrolovaní cyklisté odjížděli s drobnými dárky v podobě reflexního doplňku na oděv," uvedla komisařka Tereza Greplová. V průběhu akce se strážníci setkali i s neukázněnými chodci, kteří se pohybovali po cyklostezce. Těm bylo vysvětleno jejich protiprávní jednání.

Námraza a sníh cyklisty neomlouvá. Na chodníku nemají co dělat

Foto ber

Ani nepřízeň počasí řadu cyklistů od pohybu po silnicích neodradí. Mlha, sníh ani ledovka pro ně nejsou překážkou, i když bicykl mnohdy příliš neovládají. Mnohdy ani nejsou pořádně vidět. Řada z nich navíc volí cestu po chodnících.

Podle policejního mluvčího Františka Kořínka by člověk měl rozvážit, jestli musí v takovém počasí na kole vyjet. Skutečně totiž riskuje svůj život. Nepomůže ani jízda po chodníku. „Pravidla silničního provozu jízdu cyklistů po chodnících zakazují. Na chodníku může jet pouze cyklista mladší deseti let. „Velký“ cyklista musí kolo vést, má status chodce,“ konstatuje Kořínek s tím, že hříšníkům může být uložena pokuta až do výše 2 tisíc korun. (ber)

Srazili se dva cyklisté. Oběma je deset let

Foto PČR

V pátek 2. října 2020 před sedmnáctou hodinou došlo v obci Suchdol k dopravní nehodě dvou desetiletých cyklistů. K nehodě mělo dojít tak, že jeden z chlapců měl narazit do druhého, který se zrovna chystal rozjet.

Nasedající cyklista byl po pádu převezen do prostějovské nemocnice k preventivními vyšetření. Oba chlapci měli v době střetu nasazeny ochranné přilby, takže k vážnějšímu zranění nedošlo. Výše škody způsobené na jízdním kole sraženého chlapce byla předběžně vyčíslena na tři tisíce korun. "Přesné příčiny, okolnosti i míra zavinění dopravní nehody jsou předmětem dalšího policejního šetření," doplnil policejní mluvčí František Kořínek. (red)