ZOO Olomouc otevřela opět výběh makaků. Čtyři z nich hned utekli

ZOO Olomouc otevřela opět výběh makaků. Čtyři z nich hned utekli
Foto ZOO Olomouc
Další fotky: 
ZOO Olomouc otevřela opět výběh makaků. Čtyři z nich hned utekli
ZOO Olomouc otevřela opět výběh makaků. Čtyři z nich hned utekli
ZOO Olomouc otevřela opět výběh makaků. Čtyři z nich hned utekli

 

Milovníci vzrušujících zážitků se dočkali! ZOO Olomouc opět zpřístupnila zrekonstruovaný průchozí výběh makaků červenolících. „Možnost zvednout si hladinu adrenalinu v krvi průchodem mezi těmito velmi inteligentními primáty se řadí mezi největší atrakce, které Zoo Olomouc nabízí. Po dobu rekonstrukce výběhu jsme bez ustání dostávali dotazy, kdy zase bude v provozu,“ vysvětlil ředitel zahrady Radomír Habáň. I tentokrát se makakové ukázali jako zdatní útěkáři.

Makakové jsou útěkáři

Skupinový útěk makakové předvedli při pátečním slavnostním otevření opraveného výběhu. Čtyři z devíti samic makaků bleskurychle překonaly pečlivě vybudované zabezpečení a k překvapení zejména vedení ZOO zmizely v korunách okolních stromů. Opravený výběh, kterým mohou procházet návštěvníci zoo, je zabezpečen elektrickým ohradníkem a plotem. Opice ale našly slabé místo v podobě stromu, o kterém si ošetřovatelé mysleli, že z něj žádný makak nemůže přeskočit několik metrů vzdálený plot. Samice ihned po otevření přepravních beden vylezly právě na tento strom a prokázaly nevšední atletický talent. "Jejich skoky byly neuvěřitelné a měřily přes šest metrů. Zabezpečili jsme všechny stromy až na ten jediný, který vypadal bezpečně," uvedla mluvčí ZOO Karla Břečková s tím, že chovatelé předpokládají, že se opice dobrovolně vrátí zpět do výběhu.

Nejsou ale prvními makaky, kteří z výběhu utekli. V roce 2010 se to při kácení stromů napadených kůrovcem podařilo dvěma téměř dospělým samcům, kteří se vydali mimo zahradu. A putovali docela daleko, Šimpyho chytili v Licibořicích  ve Východních Čechách o devět měsíců později. Druhý makak Tatin se celou dobu pohyboval po Olomoucku a pak se usadil ve vojenském prostoru Libavá, odkud chodily sporadické zprávy o setkání s ním. „Poslední rok tyto informace utichly a nemáme povědomí o tom, jestli je ještě naživu,“ dodala mluvčí.  

V Evropě je možné projít se přírodním výběhem makaků červenolících jen na několika málo místech a v ČR pouze v Zoo Olomouc. „Otevřeli jsme ho v dubnu 2002. Atraktivní dřevěná lávka, dlouhá 41 metrů je zavěšená na ocelových lanech 7 metrů nad údolím. Přes krytý východ dobudovaný v roce 2006 ústí lávka na stezku, po které prochází návštěvníci volně mezi zvířaty na konec výběhu. Na dodržování pravidel bezpečnosti dohlíží služba. Zvířata jsou ve výběhu umístěna celoročně, na zimu jim stačí čtyři dřevěné ubikace s topnými palandami,“ informovala Břečková. (ber)

 

Poslat nový komentář